MENU Skalní lezení Horské lezení Bouldering VHT Trekking Příroda Zimní akce AKTUALITY / INFORMACE / AKCE

El Chorro pro šestkového lezce?

Když jsme se letos rozhodovali, kam pojedeme na obvyklou týdenní dovolenou za zimními sporty, tak jsem jen tak nesměle plácnul: „Co třeba El Chorro?“. „Ale to asi nebude na lyže, že?“ uculila se Bára. Je pravda, že lyže v Chorru opravdu moc nevyužijete. Zato takových 15 presek a minimálně 60m lano se vám bude hodit víc .

Jak se tam dostat?
Nejjednodušší variantou je letecky do Malagy. Létají tam společnosti Iberia, Air Berlin, Alitalia. My jsme zvolili nakonec Lufthansu. Ceny všech letenek se pohybovaly lehce přes 6000 Kč. Lze letět i s nízkonákladovými společnostmi, ale pak je třeba se připravit na dlouhé čekání na přestupu.
V Malaze na letišti přestoupíte na místní vláček a ten vás dopraví na nádraží (zástavka Malaga Renfe). No, a pak už jediným možným vlakovým spojením směr El Chorro. Odjezd je každý den v 19:15 a cesta trvá asi 45 min.
Další možností je půjčit si v Malaze auto. Pronájem vychází poměrně levně, ale pokud budete lézt jenom v Chorru, tak auto skutečně nebudete potřebovat.

Kde bydlet?
El Chorro je chráněné území a oficiálně se nesmí stanovat jinde než v kempu. Spousta lidí to nerespektovala a spala mimo kemp a většinou bez problémů. O víkendech se to ale nevyplácí, protože tehdy aktivita strážců vzrůstá. My jsme se ubytovali v kempu za 15 euro/den (dvě osoby + stan). Kemp je slušně vybavený, v koupelně tekla obvykle i teplá voda . Odkaz na stránky kempu.

Co jíst?
V Chorru jsou tři obchůdky s potravinami. Vzhledem k rozloze vesničky je bezpečně najdete. Základní potraviny v nich bez problému koupíte. Větší nákup je lepší pořídit při příletu nebo při návštěvě nějakého většího města. V Malaze se velké nákupní středisko nachází blízko vlakového nádraží. Najdete ho, pokud vyjdete z nádraží a půjdete vlevo cca 500 metrů. Kartuši k vařiči seženete v climbing shopu přímo v Chorru.

Kde lézt?
Pokusím se popsat lezení z pohledu šestkového lezce. Je jasné, že devítkový lezec o některé sektory ani nezavadí. Na druhou stranu, jak se leze ve vyhlášeném sektoru Makinodromo (cesty od 7a), vám zase neporadím já.
Průvodce seženete v Chorru bez problému v obchodech. Má bohužel pouze kreslené mapky sektorů. Na netu jsme našel i další průvodce, takže je rád případně poskytnu. Průvodce z corron.com je podle mě nepoužitelný.
Cesty jsou odjištěny standardně, nahoře vždycky řetěz. Do vícdélek, je ale potřeba většinou nějaký vlastní materiál. Cesty jsou většinou kolem 30m, takže 60m lano je nezbytnost. Pokud máte 80m, tak ho určitě využijete. Klasifikace je odstupňovaná od 5, přes 5+ rovnou do 6a, takže chybí obvyklé dělení 5a,b,c. Stupeň 6a odpovídal něčemu mezi 6- až 6+. Celkem to dost lítalo, ale klasifikace tady není z nejtvrdších.

Počasí
Během našeho pobytu (8.-19.2) bylo přes stabilně mezi 15-20 stupni. Problémy působil spíš silný vítr, který foukal víceméně celou dobu. V noci příjemných 10 stupňů.

Sektory

Castrojo
Ideální sektor na začátek. Z kempu tak 5 minut pěšky. Je tam spousta kratších cest za 4 až 5 na rozlezení a pak tři pěkné 6a. Doporučené cesty Luna 6a, Big Fun 6a.

El Circo Suiza
Krásný sektor, dlouhé cesty v kolmém i mírně převislém terénu, různý materiál. Cesta Irmchen 6a byla asi nejhezčí, kterou jsme vůbec lezli. Vedle je lezitelné 6b Que leche que tengo, ale je potřeba celkem vytrvalost . Bývá tu ale celkem dost lidí. Příjemné je, že sektor je chráněný proti větru.

Los Albercones
Asi největší koncentrace 6a a 5+ na malém prostoru. Pěkné dlouhé cesty blízko kempu. Bohužel jsme to plánovali na poslední dva dny, kdy ale pršelo. Pěkné cesty jsou Putiferio 5+ a Chica pelirroja 6a. V podstatě všechny cesty v sektoru stojí za přelez.

Escalera Arabe a Escalera Suiza
Dva sektory vysoko nad vesnicí. Z kempu se projdete tak hodinu, navíc je to pořád do kopce. Díky své poloze v sektoru poměrně dost fouká. Jinak to jsou to ale krásné sektory s kvalitní skálou a perfektním výhledem na vesnici a přehradu.. Spousta cest mezi 5 až 6a. Je tam ale trochu horší orientace. Cesty Más que dos carretas 6a, Blanca 6a a spousta pěkných pětek.

Los Cotos
Sektor, do kterého musíte projít skrz železniční tunely. Proto je vhodné volit dny mimo víkend, kdy strážci parku hlídají vstupy do tunelu. Jinak pěkné technické plotny. Úplný Helfštýn. Vybírejte cesty spíš vpravo od tunelu. El monsturu de las galletas 5+, Number one 4+, Super Galleta 6a.

Caliza
Sektor na druhé straně přehrady umístěný přímo u silnice. Cesty celkem pěkné, ale je jich jenom pár. Navíc neustále projíždějící auta vám zajistí neustále dostatečný počet diváků, kteří vás neváhají povzbuzovat svými klaksony. Cesty Diurna 6a, Nocturna 6a+.

Poema de roca
Krásná jeskyně asi v půlce hřebene nad vesnicí. V jeskyni si šestkový lezec moc nezaleze, i když jsou tam asi dvě 5 a pár 6b. V okolních sektorech Momia nebo Solárium je to však daleko lepší.


Dále je v oblasti spousta sektorů, které se nacházejí přímo v kaňonu řeky. Je tam ale poněkud komplikovanější přístup přes lávky tvořící místní „stezku odvahy“ - Camino del ray. V těchto sektorech je spousta vícdélkových cest, ale u těch lehčích potřebujete nějaký materiál navíc. Odlezy budou asi poněkud delší .

El Chorro je opravdu oblast s koncentrací především těžkých vytrvalostních cest pro bouchače, ale naše počáteční obavy, jestli tam budeme mít co lozit, se nakonec ukázaly jako zbytečné. Takže pokud se vám nebude chtít příští zimu na lyže, ale radši za teplem na skály, tak Chorro můžeme jedině doporučit.

Macharáčci
Nový komentář
2014-10-21 13:03:58

Diky moc za kopec uzitocneho info. Z jari sa chystaame s kamosmi do Chorra. vedel by si mi prosim ta poslat sprivodcov. VOpred dakujem.
mirec
2014-01-08 00:51:25

Ahoj, chystáme se tam letos v březnu. Mohl bych také poprosit o zaslání průvodce? Kamarád je začátečník co je rád když vyleze něco kolem 4-5 UIAA. Je šance že si také zaleze? A kde je případně největší koncentrace takových cest: Díky za info.
Michal
2013-10-29 23:54:52

Ahoj pokud by to bylo možné, díky za zaslání průvodce Pavel darius (at) centrum.cz Jinak super článek, tipy jako fík
Pavel
2013-10-25 13:02:59

Ahoj, super článek... v prosinci se tam chystáme s bandičkou přes Vánoce, už teď se nemůžu dočkat :-) každopádně mohla bych také poprosit o průvodce??? Děkuji moc a více takových článků a cest :-) Vlaďka
Vlaďka
2013-10-22 15:27:03

Ahoj, moc pěkný článek.. Mohl bych také poprosit o průvodce?? email: kononovmartin@gmail.com Díky Martin..
Martin
2013-03-07 14:44:40

Můžu taky poprosit o ten průvodce ? Moc děkuju karel.smrcek@email.cz
Karel
2013-02-21 15:17:38

Ahoj...rád bych též poprosil o průvodce..mail: nedved.lukas@email.cz Děkuji.. Lukáš
Meeda
2013-01-13 00:27:31

můžu taky poprosit o ten průvodce? :) dík
Lampík
2013-01-02 08:11:18

Ahoj, díky za dobrej článek. Poletíme koncem února a chtěl bych se zeptat, jestli by jsi mi neposlal na mail toho průvodce. Díky
Robert
2012-01-13 23:12:10

Díky za článek, přesně tohle jsem potřebovala:) Letím pozítří...:)
Gabi
2010-12-01 12:20:06

Ahoj, odlítáme 17.2, jestli by byly nějací internetoví průvodci k mání, tak prosím zašli:) Díkes
Adam
2010-11-15 14:23:10

Ahoj, diky za clanek ve kterem je spousta dulezitych informaci. Chceme jet na prelomu unor/brezen 2011 a tak pokud nam budes ochoten poskytnout dalsi info popripade tebou pouzivane doplneni pruvodce (taky jsme sestkovy) budem radi. Díky Havran
havran
2010-10-20 17:43:14

Ahoj, dík za fajn článek - prosím Tě, mohl by jsi napsat, jakého průvodce jste měli? Zda kupovat knížku, nebo vystačí člověk s něčím z netu... případně bych byl moc rád za nějaké odkazy :-) Frčíme tam v půlce listopadu, tak něco sháním. Díky a měj se.
Miloš T.