MENU Skalní lezení Horské lezení Bouldering VHT Trekking Příroda Zimní akce AKTUALITY / INFORMACE / AKCE

Ukrajinské poloniny 19.-26.8.2007

Koncem letošních prázdnin jsme podnikli krátkou výpravu na Ukrajinu. Naším cílem byly poloniny mezi vesnicemi Jasinja a Koločava. Trek měl kolem 70km a vedl možná nejatraktivnější částí Podkarpatské Rusi. V horách jsme strávili čtyři dny, během krerých se nám podařilo bez problémů přejít poloniny z Jasinji přes Usť-Čornu až do Koločavy (která je známá jako rodiště legendárního Nikoly Šuhaje - bandity, kterého v drobně zidealizované podobě proslavil Ivan Olbracht). Pro všechny, kteří by se do těchto krásných kopců chteli vypravit, uvádím pár nesouvislých informací.

Náš výlet na Ukrajinu byl vskutku nízkorozpočtovou akcí. Ani po započtení útraty ze závěrečného večírku s Ukrajinci cena za osobu nepřesáhla 1500Kč. Vyměnit peníze je možné až na Ukrajině. Každý jsme nakoupili Hřivny za 30USD a bohatě to stačilo. Navíc jsme měli štěstí a peníze jsme vyměnili ve velice dobrém kurzu u místního bosse v Užgorodě na nádraží. Běžně za 1USD dostanete něco kolem pěti Hřivní.

Z Užgorodu do Jasinji je to kolem 200km. Autobus jede přes Mukačevo a Chust. Tuto vzdálenost jsme jeli osm hodin. Na Ukrajině mají zřejmě rádi teplíčko a jejména pak smrádek. V autobusu se nedá otevřít jediné okénko. Proč taky, jediní, kteří by o to stáli, jsme byli my. Na druhou stranu cena veškerých dopravních prostředků je na Ukrajině pro našince takřka symbolická. Je zde také sposta samozvaných dopravců, kteří krouží po větších městech a když naplní svou dodávku, jsou ochotni vás odvézt kamkoliv. Nám navíc sympatický řidič ještě koupil lístky do Jasinji a zařídil výměnu peněz.

Naskenovanou mapu oblasti jsme si stáhli z internetu (zájemcům ji rád poskytnu). Podle rozestupu vrstevnic jsme usoudili, že se jedná o padesátku. Poté, co jsme se v Jasinji za tmy vysypali rozespalí z autobusu a k zatáčce, co měla být hned za rohem, jsme šli podezřele dlouho, nám došlo že je to dvěstěpadesátka. I tak dobře posloužila. Byli jsme tím sice ochuzeni o informace, jako jsou například názvy většiny kopců, kde jsme byli, ale tento fakt však bohatě vyvážila zábava při hledání cesty, kterou by nám jistě podrobnější mapa pokazila.

Nový komentář