MENU Skalní lezení Horské lezení Bouldering VHT Trekking Příroda Zimní akce AKTUALITY / INFORMACE / AKCE

Briancon 2023

Okolí francouzského městečka Briancon je lezecký ráj a pro mnohé lezce srdcovka, kam se s oblibou vrací. S místní drsnou žulou už máme své zkušenosti a možná o to víc se těšíme na letní sraz horolezkyň RHM (Randez-Vous Hautes Montagnes), který se letos koná právě v Briancon. Těchto RHM akcí se Jana účastní pravidelně, já se přidávám poprvé.

Z Čech vyrážíme spolu s Janou a její parťačkou Álou. Hned na startu nás ale přibrzdí obrovská fronta, ženoucí se od západu. Tak lezeme ve vápencových stěnách Raxalpe a čekáme, než se ve Francii vyprší. 

Konečně přejezd. Za francouzskýma hranicema nás čeká studené nevlídno, nahoře v kopcích poprašek čerstvého sněhu, husté mraky a zima. Ale už bez deště a lézt se dá. Lezecké možnosti jsou tu opravdu pestré. Sportovky i vícedélky, dobře odjištěné borháky i klasiky po vlastním, či vyloženě horské lezení a mixy. Leze se na horninách všech typů - žula, vápno, konglomerát. Průvodu máme k zapůjčení v oddílové knihovně.

Lezeme ve třech, ale rychle se sladíme a utvoříme potřebný rytmus. První týden, ještě před oficiálním začátkem srazu, trávíme nahoře v žulových stěnách Ailefroide. Lezecké sektory jsou tu v relativně vysoké nadmořské výšce, takže ideální místo pro letní lezení. Po prvních pár studených dnech se počasí obrátilo zase na naši stranu a sluníčko nám svítilo až do konce zájezdu. Vybíráme vícedélkové cesty od 100 do 300 m, krásné a dobře odjištěné linky a zážitkové vzdušné slaňáky. Jsou zde i tradiční cesty po vlastním, jeden den zkoušíme jednu takovou (Revue prosté), ale moc se nám nedaří. A tak se vracíme k jistotě krásných a rozumně zajištěných linií od geniálního JM Cambona. Kdybych měla vybrat a doporučit z toho co jsme lezly tři nejhezčí cesty, byly by to tyto:

  • Voyage en cathiminie, Pilier des Violetes, 280m, 6a oblig. (Cambon) - krásná linka, pestré lezení (hrana, stěnka, převísek, traverz…)

  • Snoopy directe, Fissure d’Ailefroide, 280m, 6b max, 5c oblig. (Cambon) - v horní části stěny excelentní rajbasy

  • Serfoutte express, Minus Palavar, 180m, 6a max, 5c oblig. (Cambon) - pěkné lehké lezení a zážitkové vzdušné slanění

Na oficiální začátek srazu RHM sjíždíme dolů do Saint Crepin, kde se v kempíku potkáme s ostatníma holkama z Čech, Slovenska, Itálie, Německa, Británie …. Předáváme si tipy a studujeme průvodu, chceme poznat i jiné oblasti než jen Ailefroide. Bohužel se většinou jedná o jihozápadní/západní stěny a letní sluníčko je smrtící. Zkoušíme něco u La Roche de Rame a Mount Dauphin, ale obden se vracíme zpátky “nahoru”. Úplně není prostor a myšlenky fotit, takže do virtuálního deníčku ukládáme jen něco málo …. protože hlavně chceme lézt! A dva týdny utečou jako voda. Konečné skóre je 14 dní lezení vs. 0 dní rest a má doposavaď nejlepší lezecká dovolená. Díky holky!

Text: Dáša H.

Nový komentář