MENU Skalní lezení Horské lezení Bouldering VHT Trekking Příroda Zimní akce AKTUALITY / INFORMACE / AKCE

Když v Ádru prší

Kdo z lezců by neznal majestátné věže Adršpašsko-teplických skal, pravda? Jenže vylézt na jednu z nich vyžaduje mimo fyzické a morální přípravy také dostatečně stabilní počasí bez dešťových srážek. A v tom je trochu problém, protože na Náchodsku často prší.

Důvodů může být mnoho. Možná za to můžou právě Krkonoše nebo nedaleké Broumovské vrchy nebo polští turisté anebo temné kumuly, ze kterých se to sráží dolů k nám, na zem. Vyberte si svou oblíbenou výmluvu sami :-)

K tomu přičtěme pravidlo 48 hod. od posledního deště. Žertík místních ochranářů? Vůbec ne, pískovec vodu nasaje jako houba, za mokra zkřehne a láme se. A to se vyplatí, pět metrů pod prvním kruhem!

Lezeckých dní v soutěskách prostě není mnoho. Vybrané stěny osychají rychleji, jsou tedy i oblíbenější mezi lezci a některé jsou naopak zavlhlé po celý rok.

Co s tím? Nápadů je celá řada. Můžeš sedět u okna a počítat dešťové kapky. Nebo se dá nad půllitrem piva diskutovat o tom, co bys vylezl, kdyby nepršelo. Se zvyšující se koncentrací alkoholu v krvi roste vzdálenost jednotlivých kruhů, zmenšují se chyty, cesty se stávají odvážnějšími, těžšími, exponovanějšími a v extrémních případech se může zvětšit i výška věže či zdánlivě neměnné číslo určující obtížnost cesty. Můžeš se vydat na procházku skalním městem a cesty obhlédnout přímo u nástupu. Respektive čůrky vody stékající po stěně.

Dále je tu celá řada turisticky zajímavých míst. Postav si svou vlastní věž z Merkuru, zapal zámek v Náchodě, znesvěť klášter v Broumově, dobij pevnost Dobrošov, sežer zoo ve Dvoře Králové, najdi Babiččino údolí (u Ratibořic), atp. Možností je spousta, ale brzy omrzí a začnou tě zase svědět prsty. Pak je ta pravá chvíle dát si pořádného panáka a vyrazit do Polska.

Zhruba padesát kilometrů od hranic, avšak asi hodinu a čtvrt cesty z Adršpachu, se nachází žulová oblast Góry Sokole, zvaná Sokoliki. Na své si přijdou klasičtí i sportovní lezci. Po lesích se tam válejí vysoké věže a docela pěkné kameny na bouldering. Hlavně to rychle schne a za den či dva na viděnou v Ádru!

P.S. Průvodce je k zapůjčení v oddílové knihovně.

Text a foto: Miřík a Ivča I.

Nový komentář