MENU Skalní lezení Horské lezení Bouldering VHT Trekking Příroda Zimní akce AKTUALITY / INFORMACE / AKCE

Předsilvestrovský pochod (zvaný též slivovicový) 27.12 - 29.12.2016

Jste taky jedni z těch, kteří se sice moc a moc těší na krásný čas vánoční, rádi si užijí pár dní přejídání a sezení doma v teplíčku u telky, ale pak se už přece jen nemůžou dočkat, až vypadnou na čerstvý vzduchbez zápachu rybiny a spáleného cukroví, protáhnou kosti a třeba i spálí pár vánočních kalorií? A taky se rádi pokochají krásou horské přírody pokryté sněhem, užijí si spoustu srandy s bezva partou lidí a v neposlední řadě ochutnají čerstvě vypálenou domácí slivovičku každého z účastníků i s vlastním přispěním fantazie? Hitem minulého a letošního roku byla záhřevná zázvorovice – recept viz níže,mám svolení se o něj podělit přímo od autorky Jany Končákové!

Pak tedy neváhejte a přijďte v hojném počtu ve Štěpánský podvečer 26.12.2017 na Vertikon, kde se každoročně domlouvají předsilvestrovské výpravy a zúčastněte se 60. výročního oddílového předsilvestrovského pochodu zvaného též slivovicový! Náš oddíl na tuto akci pozapomíná v euforii moderního lezení v halách v teplíčku, a to je přece velká škoda! Jednoduše řečeno, oddílové činnosti a aktivity musí být pestré a ze všeho je třeba zkusit něco.

A jaký byl 59. ročník? Jako vždy báječný, i když v menším počtu účastníků než obvykle, ale kmenoví účastníci Pavel Ševčík, Petr Hrnčiřík, Petr Poláček, Jirka Metela, Markéta Tesaříková a náš tahoun Dusty pro případné slabší a nemohoucí to nevzdali ani letos. U nás zvítězili Moravskoslezské Beskydy, pěší túra po červené turistické značce Ostravice – Smrk sedlo – Smrk – Horní Čeladná – Tanečnice sedlo – Tanečnice vrchol – Pustevny – Radegast socha – Radhošť - Rožnov pod Radhoštěm, celkem něco přes 30km.

A podotýkám, že jsme i letos nocovali zodpovědně ve stanech na sněhua dodržovali oddílové tradicez úcty k těm, jež v oddíle provozovali toto zimní stanování před námi. A to na nás čekalo v Horní Čeladné obrovské lákadlo v podobě pozvání do vířivky jednoho z kamarádů…. Ale my, zdatní horalové, jsme odolali!

A snad ještě poslední poznatek z výšlapu na zledovatělý a příkrý Smrk, který je po Lysé hoře druhou nejvyšší horou Moravskoslezských Beskyd. Jako jediní jsme neměli na pohorách nic, trošku jsme se poklouzali i vybáli. Ostatní horalé na kopcích byli trošku zodpovědnější a nazuli tzv. neskluzy,gumové návleky na boty s hroty, mnohem lehčí a v batohu skladnější než mačky a na takový terén absolutně dostačující. Tak snad příště jako malé doporučení pro účastníky příštího jubilejního výšlapu!

Nezapomeňte tedy, v termínu 27.- 29.12.2017 se koná 60. jubilejní ročník předsilvestrovského pochodu zvaného též slivovicový. A v zajetí tradic nastavených Vaculdou a Tichavcem jako domácí úkol pro všechny účastníky jubilejního ročníku – každý si připraví několik vtipů, básniček či písniček pro společenské večery u ohně.

Markéta

Výškový profil trasy Ostravice – Rožnov pod Radhoštěm viz foto.


Záhřevná zázvorovice – recept:

1l slivovice, 1 sedmička medu, 40dkg nastrouhaného zázvoru, šťávu ze 4 citronů. Nechat 7 dnů ležet, občas promíchat, pak scedit např. přes hustý cedník. Vznikne žlutý lektvar, který je třeba po krátký čas nechat odstát, na dně flašky se vytvoří usazenina, kterou je potřeba slít. 

Nový komentář
2017-02-18 20:02:22

super článek Markéto! jen pro upřesnění - recept na zázvorovicu je zřejmě původem z okolí Nivnice a mám jej od kolegyně, která poskytla tento mok na strávení nějaké pracovní porady. Jana K.
jana koncakova