MENU Skalní lezení Horské lezení Bouldering VHT Trekking Příroda Zimní akce AKTUALITY / INFORMACE / AKCE

Climbing baška

Na konci léta jsme s Dášou přemýšleli, kde se vhodným způsobem připravit na podzimní Arco. Pěkných, vysokých vápenců v okolí Zlína tolik není, a navrhovaný termín na sv. Václava přímo vybízel spojení  koupáním v moři.

Před pár lety (no...před 5-ti) jsem byl s rodinou na chorvatském Krku, kde jsou dvě lezecké oblasti. Tenkrát jsme s Alčou využili babičku s dědou na hlídání dětí v kempu u moře a na půlden jsme šli omrknout sektor Belove stene a trochu si zalozit. Víc času jsme tenkrát neměli, ale řekl jsem si, že by to chtělo této oblasti věnovat někdy trochu času.

Krk je ze Zlína poměrně blízko, cesta ujde a šance na pěkné počasí je zde velká. S koupáním je to v tuto dobu již ošemetné (zažil jsem 10. října moře 26°C , ale jednou i 10° v září a rychlý návrat).

Takže jsme se domluvili, oslovili ještě Milana a vyrazili jsme i s drahými polovičkami. Plán byl, že dopoledne budeme lozit, pak se vrátíme na pozdní oběd, odpoledne snad koupání a večer grilování. Drahé polovičky, mezi něž tentokrát počítám i Ondru, místo lezení poznávali krásy místních cukráren, kaváren, kostelíků a tak podobně.

Po příjezdu na místo jsme našli rezervovaný apartmán v Bašce. Byl pěkný a kousek od moře. Bylo po sezóně, ceny mírné, lidí málo, pláž téměř prázdná. Proč...to jsme zjistili záhy. Přišla bóra a voda měla okolo 20°C. Což je dobré na 5-minutové osvěžení. Ale svítilo sluníčko a teplota byla na kraťasy.

Takže jsme vyzkoušeli moře a šli ještě odpoledne omrknout lezení. Sektory jsme vzali tak nějak abecedně. Lozí se ve dvou oblastech:

Blíže k moři(asi 4 km) jsou Belove stene:

http://www.plezanje.net/climbing/db/showCrag.asp?crag=1447

asi o dalších 5km dál od moře je Portafortuna

http://www.plezanje.net/climbing/db/showCrag.asp?crag=687&p_ctx=long

Obě oblasti jsou podobné, Portafortuna je větší a má delší a těžší cesty. Cesty jsou převážně nižších obtížností, nejvíce mezi 5b-6a, okolo 10 delších cest je 7a až 7c.

Klasifikace je přiměřená, cesty nejsou olezené a jsou spíše technické, ukloněné po malých velmi ostrých chytech. Mě oblast připadá jako přiměřená pro 3-denní lezení.

My jsme během 4 dní vylezli prakticky všechny cesty 5b až 5c+ a nějaké 6a. Takže jsme byli spokojení.

Co ovšem dodalo hodně bodů této akci, byly líné rána, výborné večerní grilovačky a skvělá společnost.

Nový komentář