MENU Skalní lezení Horské lezení Bouldering VHT Trekking Příroda Zimní akce AKTUALITY / INFORMACE / AKCE

LIŠKA A BRAMBOROVÁ, Sobota - 3.12.2016 VÝSLEDKY + NOVÉ FOTO!!!!

Tradiční oddílová akce LIŠKA - je chytrá a rychlá - oddílový závod na všestrannost. Co sebou vzít: sedací úvazek, lezečky, jistítko, HMS karabinu, lano minimálně 15 metrů délky, chytrý telefon s připojením na internet s gps. Start je v 10:00 na horolezecké chatě na Lukově.

Lišku letos pořádají Zemčíci.


 Výsledky letošní Lišky:
  1. Šišák, Štverka, Ševčík - 117 min.
  2. Umýsa, Trávníčková - 126 min.
  3. Poláček, Bareš - 128 min.
  4. Sušina, Hrubý - 130 min.
  5. Běhal, Jelínek - 133 min.
  6. Sieglová, Hrnčiřík - 158 min.
  7. Ingr, Ševčíková - 161 min.
  8. Harník, Forman - 207 min.
  9. Holá, Pokorná - 235 min.

Po Lišce následuje Bramborová začátek je v 18:00 hodin na chatě v Lukově.

Co s sebou: Večer klasické brambory. Vemte jako obvykle vařené brambory ve slupce, okurky, kompoty a jiné dobroty. Příjemné posezení a setkání s kamarády.

z Historie:

Horolezecká liška. 
No, a co horolezecká liška? Ta také patří do seznamu, když už vypočítáváme tyhle podniky mimo skály - upozorňuje Franta. Ovšem, a zdaleka ne na poslední místo. Vznikla před čtrnácti lety, kdy se mezi horolezci vedly nekonečné debaty o tom, že by i horolezectví mělo mít nějaké soutěže, jenže nikdo nemohl poradit jaké. Závodit v lezeni? To se málokdo odvažoval navrhnout. Závodit ve skalách je na samotných hranicích odpovědnosti, ostatně všechny podobné pokusy, pokud k nim došlo, nebyly již příště opakovány. Když jsme se však v jedena padesátém roce vraceli z prvního Dne otevřených skal, popisoval nám doktor, jak jezdíval v Brně motocyklovou lišku. Co kdybychom zkusili lišku horolezeckou? Bylo potom ještě hodně debat, ale i nápadů a konečně hotový plán na sportovní soutěž, v niž by bylo možno srovnávat všestrannou horolezeckou zdatnost jednotlivých dvojic. V horolezecké lišce měly se překonávat terénní překážky, prokazovat znalosti horolezecké teorie a tatranského místopisu, měl se uplatnit vtip a postřeh. Pro tehdejší horolezeckou mentalitu byl to přijatelný závod. Obecně se považoval za legraci, což ovšem nepřekáželo že se v něm, i když jakoby mimochodem, urputně bojovalo. První horolezecké lišky 18. září 1951 zúčastnilo se čtrnáct dvojic z horolezeckého i jiných oddílů jednoty, mezi nimi i tři ženská družstva. Prvními vítězi byla dvojice Kohoutek-Kadlečík, dvojice žen Mizerová-Kučerová obsadila cenné třetí místo. Úspěch byl obecný, liška se ujala a od té doby se na podzim pořádá každoročně. Vítěze dalších ročníků bychom dnes už sotva mohli vyjmenovat, zato však zůstává v paměti podnět doktora, který nejen přišel s myšlenkou na lišku, nýbrž také vyhledával tratě, vymýšlel úkoly a překážky, radil, cuchal nervy, sám se přitom výborně bavil a nakonec oddíl liškou proslavil.

 

Bramborová 
Luboš: Kdy a jak vznikla bramborová? To v samotných začátcích oddílu na sklonku války, mám-li být přesný, tedy 3. září 1944, sešli jsme se na Rusavě, tady Jindra Dobrovolný, Josef Charvát a já ze Zlína, Záboj, Chamrad, Šebík a Olda ze Vsetína a Dluhonic a Antek Veverka. Spali jsme v chatě proti Cecheru a protože o jídlo byla nouze, měli jsme ke společné večeři vařené brambory, jen mizivě omaštěné, zato důkladně posolené a pili jsme k nim meltu. Vzpomínáme si s Jindrou, jak tehdy Záboj se Šebíkem závodili, kdo vypije ten prevít hustší. Tvrdili, že v usazenině je síla, kterou jsme potřebovali ve skalách. K podobným setkáním docházelo na Rusavě i v příštích letech, nu a v sedmačtyřicátém někdo přišel s návrhem, aby se tato již vžívající setkání stala pravidelnými a byla na paměť prvního spojena s vařením brambor. Tak se bramborová konala každoročně a letos jí bude také už dvacet let. K večeři jsou vždycky brambory, dnes ovšem zpestřené masem, kompoty a okurkami. Podávají se ve společné nádobě. Je-li v naší bramborové možná trochu sentimentality, tedy jen na chvilku a jen ve vzpomínkách nás, starších, na kamarády, kteří už nejsou. Jinak večer patří především mladším a mladým v oddíle, kteří u společné mísy dovedou se vždycky postarat, aby bylo pořádně veselo.

Nový komentář
2016-12-06 08:25:14

budou i fotky? :o)
Evka