MENU Skalní lezení Horské lezení Bouldering VHT Trekking Příroda Zimní akce AKTUALITY / INFORMACE / AKCE

Kaiser? Wilder Kaiser!

Stejně tak jako loni, jsem i tento rok navštívil suprovou vícedélkovou lezeckou oblast nad Rakouským Kufsteinem. Parádní lezení v parádním vápnu a velkolepé horské prostředí.

Loni jsme s Evčou lezli nejprve na jižní straně Wilder Kaiseru nad městečkem Scheffau. Ráno jsme si dali celkem slušnou nástupovovou tůru pod stěnu Kopfkraxen (2178m) kde jsme si vybrali 13-ti délkovou 470m cestu Blue Moon 6+. Na nástupu svítí modrý obrázek měsíce takže to nejde minout a nastupujeme hodně rozbitým trojkovým terénem. Následuje krásná plotýnka s vodními žlábky a traverz pod kolmější centrální část stěny kde nás čeká klíčová délka a to 50m sokolíkový kouto-odštěp (prý nejpěknější odštěp ve své obtížnosti v celých severních alpách). Nástup je mokrý ale jde to. Občas se lehce zamotám ale nakonec oba dáváme čistě. Super délka! Pak již jen několik lehčích délek a jsme na vrcholu. Sestup je dlouhý ale jednoduchý.

Ráno přejíždíme na severní stranu do údolí Griesel Alm. Poprvé vidím Predigstuhl, Fleischnbank i s jeho slavným pilířem, Totenkirchl. Celkem úlet. Fakt impozantní kopce a 800m stěny. Náš plán je ale spíše objevovací a tak lezeme v sektoru Wildangerwand vyrovnanou čtyřdélkovou cestu Gildenpfeiler 6+.

Letos fičíme do Kaiseru s Albačem a jedeme hned na parkál do Griesel Almu kde vesele žije malý „pololegál“ kemp v autech :-) Dlouho jsme se neviděli tak kecáme asi do jedné v noci a ráno klasicky trochu litujeme. Vyrážíme na první terasu Totenkirchlu do doporučené čtyřdélkové cesty Silhouette za 8-. První pětková délka rozehřeje a dále následuje parádní sedmičový rajbas. Pavel zkušeně poladí technické vyvažovačky a dává pěkný onsajt. Já moc rajbasy nelezu takže celkem bojuju ale nakonec i já dolevituju bez pádu na štand. Následuje hlavní chod a to 47m délka v nádherné vzdušné hraně. Nejprve dlouho váhám u prvního jištění ale nakonech chytám tempo a ukrajuju jeden bouldřík za druhým. Nádhera střídá nádheru a závěrečný nepřehledný převísek za spoďáky už nepouštím a dolézám si pro onsajt této neuvěřitelné osmmíny. Mám fakt radost. Pavel taky zabojuje a dává taky čistě. Pak už jen poslední délka a jsme nahoře. Slaníme dolů, poobědváme a nálézáme do vedlejší pětidélkové cesty Mentor 8.  Jde to jako po másle až do doby kdy bohužel hodím nepochopitelnou tlamu v předposlední sedmičové délce. No, stane se. Poslední délka je ale klíčová a jedná se o vytrvalostní osmičku po řezavých chytech. Pavel bohužel padá a já už nemám motivaci to zkoušet a tak raději slaníme protože chceme lézt ještě zítra a hlavně chceme stihnout západ slunce (no dobře, pivo) na terase chaty Stripsenjochhaus.

Ráno svištíme na druhou terasu Totenkirchlu Sockel do cesty First Class 7+. Zmatky nám tam nejprve dělá v cestě nalevo od nás horský vůdce s klienty které musí vyděšené spouštět po druhé délce dolů. Před třetí délkou se zasekáváme. Napravo od nás nějací angláni bojují v lehké pětce, kterou nakonec dokonce prusíkují. Šílené, nechápu co tady vůbec dělají. Trošku otrávení z hodinového čekání, kdy nám blokovali společný štand s naší cestou konečně nalézám do klíčové délky. Napřed po tenkých, dva metry hlubokých wasserrinách do malé jeskyňky a bouldrem do výlezu. Nalézám do toho nějak divně, je to nepřehledné a musím zarvat fakt fest. Přide mi to jak devětmína :-) Nakonec dávám a mám radost. Později se dočítám že autor průvodce tuto délku překlasifikoval na osmmínus. No možná jo. Pavel sice drží basu se 7+ ale tak je to vlastně jedno. Šak to zkuste... Dál nás čeká už jen lehká plotna a závěrečný povedený koutek a jsme na terase. Dolů slaňujeme přes cestu Wallstreet 8+, kterou chceme občíhnout na příšte. Pavel zažívá celkem horké chvilky když sleduje ze slanění poslední štand z asi 4 metrové vzdálenosti od stěny a musí smycí nahodit hrot aby se přitáhl ke skále. Je to výškař a kovboj, takže z potenciálního 40m prusíkování naštěstí vybruslil a nakonec přistáváme oba dva po čtyřech slaněních na nástupu. Vypadá to na super cestu a výzvu na příště.

Wilder Kaiser je krásná horská oblast do které se vyplatí zajet. Každý si vybere. Nádherné velkolepé stěny, kratší modernější sportovky, klasiky, hřebenovky nebo i trekingové tůry. Kaiser stojí za návštěvu.

Playlist:

  • Blue Moon 6+, 13 délek. 470m, Kopfkraxen (2178m), OS
  • Gildenpfeiler 6+, 4 délky, 110m, Wildangerwand, OS
  • Silhouette 8-, 4 délky, 130m, Totenkirchl, OS
  • Mentor 8, 4 délky, 130m Totenkirchl, nedolezeno
  • First Class 7+, 6 délek, 200m, Torre Nuss (1699m), Totenkirchl Sockel, OS


Servus a zdar a lezení zvlášť!

Honza Štalmach
Pavel Čabla
Evča Siegelová

Nový komentář