MENU Skalní lezení Horské lezení Bouldering VHT Trekking Příroda Zimní akce AKTUALITY / INFORMACE / AKCE

Oddílová akce - Švýcarsko oblast Gastlosen NOVÉ VIDEO!!!!!!

Myšlenka jet do oblasti Gastlosenu  se zrodila v roce 2011 na Furkapasse. Potkali jsme zde velice příjemného člověka Boba, který nám při šálku dobré italské kávy doporučil krásný lezecký terén v oblasti Gastlosenu , poblíž města Bern. Je to super oblast vícedélky, sportovní cesty prostě na co si vzpomenete a je to hlavně neolezené a dobře zajištěné vápno s cestami vysokými až 400metrů. O rok později nám to časově nevychází s dovolenou a tak ta správná chvíle nastala až letos.

Slovo dalo slovo a nakonec se nás domluvilo osm, akorát na dvě auta. Plán se vyvíjel až do poslední chvíle. Vyrážíme už v pátek večer s přespáním někde těsně před Rozvadovem. S poslední akce na Furce se nám tato varianta jeví jako nejlépe výhodná s plánovaným dojezdem někdy odpoledne následujícího dne. Předpověď počasí je trošku nejistá, ale doufáme, že se zmýlili. Nakonec na večer přijíždíme k Bobovi domů, kde máme vyzvednout průvodce a informace potřebné k oblasti kolem Gastlosenu. Nakonec na pozvání Boba přespíme u něho v seníku. Jak tomu už tak bývá, spácháme to i s večerní kalící afterparty aneb slivovice a pivo teklo proudem. Velice fajn kamarád, se kterým si hned všichni dobře rozumí.  Informace přebrány v maximální možné míře.

Při ranním alkoholovém oparu v seníku si jen oddychujeme, že si nikdo nezapálil cigaretu jako večer Bob.  Pač, bychom se asi i se seníkem přemístili na oběžnou dráhu země. Ráno už nás čeká cesta do městečka Jaun(Kapelboden místní část), kde je naše stěžejní místo pro oblast Gastlosenu. Naše cesta zde směřuje k jižní stěně Gastlosenu a to na parkoviště č. IV pod parkovištěm  Obere  Bire č. III v průvodci. Dnešní den si volíme jen sportovní sektor Graviére cca 10 minut od parkoviště. Cesty jsou zde od 4a až do 6a.

Další dny se vydáváme do vzdálenějších sektorů cca hodinu od stanů. Oblasti z názvem  Pfadflue Sud, která nás zabaví skoro na celý týden.  Cesta sem je psána na 35 minut od Obere  Bire č. III , kde se dá nechat zaparkované auto a poté se jde po soukromých pastvinách až pod samotnou  stěnu. Cesta na Obere  Bire č. III vede přes pár soukromých pozemků, na který je vjezd v rámci turismu a lezení dovolen. Za parkování na vybraných místech se zde platí poplatek 5 franků za auto a platí se na statku, kde se jde domluvit pouze francouzsky. Dá se i dojít s parkoviště č. II Taxe Oberberg odkud to sem trvá také cca 35 minut.

Lezené cesty sektor 21 Pfadflue Sud (sestup slaněním 45 až 50metrů) charakteristika lezení je zde v plotnách s wasserrille(vodní žlábky), plotnové lezení (rajbásky nádherné) a sem tam nějaký převis. Některé těžké místa se dají i háknout. Jinak velice hezké lezení.

Bienvue á Céline 350metrů klas 6a / 11 délek                                                                                                                                         

Hallo Marco 250metrů klas. 6a / 6 délek

Salu Jan 400metrů klas. 6a / 11 délek jedna s nejlépe zajištěných cest

Bilbo 400metrů klas 6a / 10 délek

Jinak super sektor č. 39 je také asi 10 minut od auta (parkoviště č. IV) s názvem  Grand –Orgue(1760metrů). Zde se nacházejí cesty od 5b až do 6c+. Některé cesty mají i 5 délek.

 V celé oblasti Gastlosenu jak s jihu, tak i ze severu je k roku 2008 celkem uděláno 796 cest od obtížností 2a až po ty nejtěžší  8c jak v jednodélkách tak i vícedélkách. Vybere si zde opravdu každý. 

Pokud si člověk potřebuje, odpočinou tak zde jsou i turistické možnosti dosti rozmanité. Je zde krásný okruh na celý den okolo celého Gastlosenu se zastávkou ve vesnici Jaun, kde si člověk může nakoupit dobré čerstvé sýry a pečivo, případně dokoupit zásoby.

Co k tomu dodat! Super partička lidí, super lezení, nakonec i počasí vyšlo, super kalby u Boba, super příroda a hlavně hlavně  to krásné ranní vstávání za koncertu zvonečkůůůůůůůůůůůůůůůůůůůů bůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůů

Při cestě domů se zastavujeme ještě ve známém horském městečku Grindelwald, odkud se kocháme výhledem na pověstnou severní stěnu Eigru tzv. Mordwand . A když už jsme ve Švýcarsku, tak využíváme možnosti podívat se do hlavního města Švýcarska a to do Bernu. Nákup dobré čokolády a sýrů a hurá domů……..

Pár info:

Cesta Zlín – Praha – Gastlossen  2800km tam i zpět. Náklady na cestu cca 9500kč i s dálniční známkou roční na Švýcarsko za 40 franků (840kč). Průvodce gastlosen.ch za 50 franků.  Koupili jsme do oddílové knihovny.

Možnost ubytování v kempu ve  vesnici Jaun za cca 7 franků, nebo možnost domluvit se s některým s farmářů na postavení stanu na jejich soukromém pozemku.

Parkování z jihu u Grubenberghutte parkoviště č. IV  je 5 franků za auto a platí se u farmáře. Parkoviště je oploceno proti poškození aut od volně se pasoucích krav. Parkování na Obere Bire č. III je zadarmo. Voda k pití se  všude dá nabírat přímo s napaječů pro krávy.

 

Info + počasí: http://www.gastlosen.ch

Účastníci: Milan H, Petr F, Petr P, Mira Š, Michal B, Katka, Barča, Milan

Poděkování: Bobovi speciálně za půjčení průvodce a informace k oblasti a velkou pohostinnost a ochotu DÍK!!!!!!!! Škoda snad se příště přidá k nám i na lezení.

Download video
Nový komentář