MENU Skalní lezení Horské lezení Bouldering VHT Trekking Příroda Zimní akce AKTUALITY / INFORMACE / AKCE

Ohlédnutí za létem – střípky z Gran Paradiso a Ecrins

Někdo se jede o prázdninách opalovat k moři, jiný přibalí do batohu péřovku a vydá se za vábením hor. My jsme ten druhý případ. O letošní dovolené máme cíle hned dva – nebo vlastně dvě – alpské čtyřtisícovky. Volba padla na vrchol Gran Paradiso v italských Alpách (Valle di Aosta) a Dome de Neige des Ecrins ve francouzských Dauphineských Alpách.

Oba vrcholy patří k těm jednodušším ledovcovým túrám, oblíbeným a často chozeným. Zpravidla se chodí na dva dny s noclehem na chatě, doporučuje se zamluvit si místo předem (telefonní číslo jsme vždy zjišťovali před výstupem dole v kempu).

Štěstí stojí na naší straně, počasí je ideální, sil máme dost a tak během pěti dnů máme splněno a po zbytek týdne si užíváme skalního lezení v žulových plotnách oblasti Ailerfroide. Sečteno a podtrženo - zážitků mraky, akorát na ten odpočinek už zase nezbyl časJ

Dáša, Ondra, Peťa, Vojta

PRAKTICKÉ INFO

Gran Paradiso – První den nástup z kempu v Pontu 1 960 m.n.m. na chatu ref. V. Emanuele 2 732 m.n.m. (cca 2-2,5 hodiny), druhý den výstup na vrchol 4 061 m.n.m. (cca 4-5 hodin) a zpět do kempu. Ideální je vyrážet okolo 5 ráno.

Podrobnější popis výstupu: http://www.davidhavel.wz.cz/paradiso/index.php?key=paradiso

Dome de Neige des Ecrins – První den nástup z kempu v Ailefroide 1 500 m.n.m. na chatu Refuge des Ecrins 3 175 m.n.m. (cca 4 hodiny), druhý den výstup na vrchol 4 015 m.n.m. (cca 4 hodiny) a zpět do kempu. Ideální je vyrážet okolo 4 ráno. Cesta vede mezi působivými séraky, zdatnější mohou ze sedla Pic Lory pokračovat na vedlejší vrchol Barre des Ecrins 4102 mnm (nutné počítat s cca 300m dlouhým hřebínkem údajně v obtížnosti II-III UIAA).

Podrobnější popis výstupu: http://www.davidhavel.wz.cz/ecrins/index.php?key=dome

Lezecký průvodce pro oblast Ailefroide: dá se koupit v kempu za cenu lidovou cca 10 eur. Zaleze si zde každý - jedno i vícedélky, bouldery, všech obtížností, zajištěno velmi dobře borháky nebo nýty…..

Náklady na cestu Zlín – Aosta (přes Brenner) - Pont – Briancon – Ailefroide a zpět (cca 3 000 km): cca 15 000 Kč (z toho cca 4 000 Kč poplatky).

Náklady na ubytování: kemp 8-10 eur/os/noc, refugia 15-20 eur/os/noc, příplatek za snídani 6 eur. Slevy na AV zanedbatelné.

 

Nový komentář