MENU Skalní lezení Horské lezení Bouldering VHT Trekking Příroda Zimní akce AKTUALITY / INFORMACE / AKCE

Vertikon Open 2013 report

Vertikon open 2013

Je sobota 18. května. Od 9 hodin se postupně začínají scházet jednotliví závodníci s doprovodem. Nakonec jich dorazilo celkem 27. Na poslední chvíli dorazili taky závodníci, kteří přijeli rovnou ze svěťáku v  boulderingu  v Insbrucku, Martin Stráník s Petrou Růžičkovou a Mariánem Šeligou a ze Slovenska přijeli také Lenka Mičicová a Stano Klimo, což nás velmi potěšilo.

Všechny tři cesty, na kterých se kvalifikace lezly, byly postaveny ve sportovně laděném  profilu  “vlna“ s délkou v rozmezí 15-20m a převislostí cca 7m a Kala je všechny suše oklasifikoval  “něco kolem 7c“.

Závod konečně začal a hned se bojovalo o finále, které tentokrát nebylo zadarmo  - holky v první kvalifikaci většinou celkem bez problémů dolezly do závěrečné pasáže, kde ovšem značně přituhlo a nakonec z toho nebyl ani jeden top. První kvalifikační cesta mužů měla velmi podobný průběh – velká část startujících dolezla do závěrečného kolmého výlezu, kde byl rest, ale následující těžké technické kroky do topu pustily pouze Martina Stráníka, který jako jediný cestu dokončil. Michal Rožek měl k topu taky velmi blízko, ale v restu se zdržel příliš a skončil na časový limit.

Tato lehčí mužská kvalifikace byla zároveň těžší kvalifikací pro holky a po předlezení druhé kvalifikace pro muže se za pěkné divácké kulisy pokračovalo. Holky měly v cestě podobný problém jako kluci před nimi, ale top z toho nakonec nebyl ani jeden.

Kluci se v druhé kvalifikaci v poslední třetině cesty pěkně rozřadili, přičemž cesta měla opět jediný top od Martina Stráníka. Do finále postupovalo celkem 14 závodníků, mezi nimiž byli i dva slovenští borci. Holek šlo do finále se Slovenkou Lenkou Mičicovou celkem 9. Po uzavření izolace v 15:30 byla odkryta  část sloupu, kde vedla ženská  finálovka  a po 6-ti minutové prohlídce mohla začít finálová bitva. Cesty byly postaveny z nových struktur a chytů značky HRT, které závodníci moc neznali, takže to mělo blízko k opravdovému onsightu. Obtížnost se pohybovala kolem  10- UIAA a obě finálovky byly dlouhé přes 20m s převislostí 9m. Nutno dodat, že se všechny cesty Kalovi s Kristýnou fakt povedly a byly divácky velmi zajímavé.

Finále začalo a holky podávaly skvělé výkony. Postupně se dostávaly dál a dál. Se strukturou pod závěrečným převisem si ovšem poradily už jen dvě – Iva Vejmolová a Jana Vincourková.  

Finále mužů bylo okořeněné startem 3 zlínských závodníků (Luba, Birk, Oliváč), kteří měli jednoznačně nejbouřlivější diváckou kulisu ze všech a předvedli opravdu strhující výkony, při kterých ze sebe vydali maximum. S napětím jsme očekávali jak se s finálovkou vypořádá člen Vertikon climbing teamu Tom Binter, který startoval ve finále po nepříliš povedených kvalifikačních cestách z dělené 4-5. příčky.

Od začátku bylo zjevné, že se dokázal zkoncentrovat na výkon a leze o moc líp, než v kvalifikacích. Rozjel se tak, že skončil až v závěrečném výlezu ze stropu a jediný na koho nakonec nestačil, byl Martin Stráník, který po fantastickém výkonu skončil o čtyři kroky dál a zvítězil.

Naši Zlíňáci obsadili 6.(Birk), 10. (Oliváč) a 12.(Luba) pozici.

Myslíme, že se závod povedl a všichni si ho užili, protože byla skvělá atmosféra, diváci fandili a bylo se opravdu na co dívat. Průběh celého závodu točila Česká televize a předběžné datum premiéry dokumentu je 9. 6. v 21:50.

Mimo to vznikne také krátký film z dílny Slowprint Art ve spolupráci s Ústavem animace a audiovize Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, o jehož premiéře Vás budeme informovat.

Těšíme se opět 5. – 6. října na Mistrovství České republiky. Přijeďte!!

Na závěr patří velký dík celému organizačnímu týmu: Verča, Luba, Pauli, Pepa, Paja, Alfy, Black, Cvalda, Kmoch, Pavel, Ola, Honza, Tomíno, Markéta, Kája, Romča, Alča, Katka,  Hanka a Machi 

Děkujeme také všem sponzorům, kteří závod podpořili: A Muerte, Aix, Alpenverein, ČHS, Hudy Zlín, Chimpanzee, Kiss rádio publikum, Kofola, Kouba, Lacto Morava, Makak, Nutrend, Opinel, Radegast, reklamní agentura Contur, Restday, Singing Rock, Tendon, Triop

Za celý tým Vertikon-Singngrock Miroslav Bodanský

Kompletní výsledky najdete na : www.vertikon-singingrock.cz,

                                          nebo na: http://www.horosvaz.cz/res/data/066/011701.pdf

Více fotek na: www.vertikon-singingrock.cz

Nový komentář
2013-05-27 16:48:53

Jen pro doplnění. Tom Sycha se zúčastnil dvou závodů Českého Poháru ze tří a je momentálně na 7. místě průběžného pořadí.
Luba