MENU Skalní lezení Horské lezení Bouldering VHT Trekking Příroda Zimní akce AKTUALITY / INFORMACE / AKCE

Granite climbing - Furkapass - Urner Apen in Switzerland

Urnské Alpy jsou vysoko položenou skupinou, ležící ve Švýcarsku, nacházející se v kantonu Uri.

Nejvýznamnější místo v Urnských Alpách je silniční sedlo Furkapass(2436 m) z kterého míří do hor řada značených turistických tras, které jsou obklopeny spoustou horolezeckých cílů na vesměs pevné a kompaktní žule.Motivace byla dostatečně velká a tak balíme to naše lezecké harampádí a vyrážíme vstříc krásnému slunečnému, podzimnímu týdennímu lezení na Furkapasse.

Na seznámení se zdejším terénem se vydáváme na Grosses Furkahorn do sektoru Kristallo - Wandfussplatten. Zde se nachází linie do max třech lanových délek. S plnými doušky si užíváme první krásné rajbuňkové žulové plotny, kouty, převisy přecházející v sokolíkové křídla a kolmé spáry. Na seznámení jsme se všichni zhodli, že je to ideální lokalita.Zdejší stěna je rozdělena na několik sektorů (Heavy Metal, Joschi , Kristall, Sidelenwand, a Gipflwand) člověk si zde může vybrat ze 45 linií od nejlehčích(5a) až po nejtěžší(7a+). Kvalita jištění dobrá a není potřeba žádné dojištování, alespoň my jsme žádné nepoužili. Štandy mají standartně osazeny dva nýty a většina slanění je v lini výstupové cesty.

Hanibalturm(2882m)

Conquest of Paradise (160metrů – 6 délek 5c,5c, 5c, 5c,6a+, 4c) začíná se krásnou lehce ukloněnou plotnou s jemnými rajbuňkovými kroky přecházející v traverz pod převisem na polici k prvnímu štandu. Následují další délky s krásným převískem jen ho vymyslet :-), dále pokračujeme krásnou soustavou stěnek, spárek , koutů a ploten na velkou výraznou polici. Tady chvíli přemýšlíme, kudy to asi půjde dál. Podle nákresu uhýbáme na polici doleva a zde se přes krásnou stěnku s malým převískem přehupujeme do nádherné spáry s koutema ta je zakončena štandem pod převislou spárou za 6b. Následuje traverz doleva na hranu a přelez do krásné rajbuňkové plotny za hranou(hodně vzdušný úsek ale o to krásnější), která je ale dobře zajištěna. Následuje další police a odtud už jen lehkou stěnkou na autobusovou zastávku na vrcholu Hanibalturmu (2882metrů). Bohužel nestíháme, tak nám to ujelo těsně před nosem. Čekáme na kluky, kocháme se nádherným výhledem po okolí. Někteří z nás provádí gymnastické kousky na zastávce - stojky na vrcholové lavičce. Dalším spoj už stíháme a tak nastupujeme a vezeme se dolů :-)

Hanimoon (170metrů – 5délek 5c+, 6a+, 6a, 6a+, 6a) nástup z levé části od Conquest of Paradise u výrazné hnedého kristalového pásu asi 20cm širokého ubíhajícího plotnama nahoru, v okolí osazenými nýty. Je to ono! Lehké rajbuňky pomaličku přechází v těžší. Následuje první těžší délka v plotnách, která přechází přes převísek opět do plotny. Krása nádherné kroky člověka nutí dělat opravdový balet na plotnách. Následuje poctivý koutek, do stěnky se spárou až ke štandu. Opět lehčí stěnkou pod převísek a přes něj na krásnou hladkou plotnu s dalším těžším místem , hups a opět štand před vrcholovou stěnkou s krásným převisem , obrovskými křídly a spárkami přes kristaly až na zastávku. Je to asi jedna z nejkrásnějších a nejvyrovnanějších cest jakou jsme lezli.

Pár informací: nejlepší období na lezení červen až září

ubytování: na chatě Sudellenhutte(2708m) 60 franků na noc, možnost i venku ve stanu, popř bivak na parkovišti

průvodce: Best of Genuss – Band 3 Schweiz

přístup s parkoviště na Furce u vojenských kasáren ke skalám( Hanibalturm a sektory Joschi , Kristall, cca 1,5 až 2 hodiny

vybavení: dvojčata 60metrů, 10 expresek doporučených(my měli 15ks), 2 smyčky. Doporučené jsou ještě nějaké čoky a frendy , ale my jsme je v těchto cestách vůbec nepotřebovali. Vzhledem k lezeckým možnostem ve zdejší oblasti je vhodnéjší vzít výbavu jako do Tater.

Doprava: Zlín, Rozvadov, Regebnsburg, Mnichov, Bregenz, Vaduz, Andermatt, Realp a Furka cca 1100km

účastníci + foto: Ševča, Mira Š., Jirka B., Milan

Download video
Nový komentář
2011-11-29 19:43:23

Díky za článek a fotky s videjkem. Jen škoda, že je to tak daleko :-(
Michal
2011-11-26 14:21:58

Nadhera, projizdel jsem pres Furkapass tento rok, ale v noci a byl jsem nastvany, ze nic nevidim. Tak alespon jsem ted videl o co jsem prisel. Dik za clanek a za super video.
Martin P.