MENU Skalní lezení Horské lezení Bouldering VHT Trekking Příroda Zimní akce AKTUALITY / INFORMACE / AKCE

Dauphinské Alpy neboli Des Écrins

Dauphinské Alpy neboli Národním park Des Écrins letos konečně neodolal a tak přes Granoble míříme do hor. Naše první zastavení je osada Les Étages odkud po přespání vyrážíme na náš hlavní lezecký cíl Aiguille Dibona 3131m.

Cestou pod kopec netrpělivě vyhlížíme kdy konečně uvidíme ten slavný šíp. Po překonání potoka v soutěsce na nás poprvé vykukuje a pak už z Dibony nelze spustit oči. Je to fascinují obelisk. Zdá se to až neuvěřitelné jaký má hora tvar. Přímo pod kopcem stojí chata Soreiller. My jdeme cca 20m výš kde klasicky v suťovišti nalézáme skvělý bivak do kterého jde postavit i stan. Úpatí stěny máme asi 30m. Nástup nebude problém :-)  Bohužel počasí je dost zlé a celý den prší.

Ráno ovšem ruka spravedlnosti zasáhla a vstáváme do absolutního azura. Tlak na hodinkách vyletěl nahoru. Bude celý den hezky. Chvíli čekáme než skála uschne. Nespěcháme a pouštíme před sebe netrpělivé anglány.

Nastupujeme do 300m dobře zajištěné cesty Visite Obligatoire. Krásné vyrovnané lezení (většina délek osciluje mezi 6a, 6a+) po plotnách, žlábcích od vody a pár madlovitých převisech nás přivádí pod vrcholovou špici kde se spojují téměř všechny cesty  na Diboně (jinama odtud stejně nelze na tak úzké skále lézt). Tady vzniká brutální lezecká zácpa a tak asi 3h lelkujeme na štandu s frantíkama. Necháváme všechny odlézt a vrchol si užíváme sami dva. Sestup je dvě slanění normálkou, traverz a pak už choďák. Krásný den, excelenetní lezení.

V restdayi se jdeme podívat pod nejvážnější kopec v oblasti La Meije 3983m, bohužel je komplet v mracích. Další den přejíždíme přes Briacon do Ailefroide. Tato vesnice na pomezí tří velkých dolin je prorostlá hezkým kempem a je asi největší centrum v Ecrins.

Přímo nad kempem padají do údolí cca 300m stěny na kterých se dá krásně zalézt. Lezení to není již velehorské, spíše horské ve stylu RaxAlpe. Vybíráme stěnu Fissure D'Aileforoide a 280m vynýtovanou cestu Snoopy Directe. Pěkná cesta lemovaná alpskými protěžemi. Lezení graduje krásnou sedmičkovou délkou a nahoře pak fantastickými plotnami.

Další část výletu se již jen touláme po horských loukách, sedlech a tak… Na ledovce už bohužel nezbyl čas a tak snad příště.

Obecné info:
Dauphinské Alpy neboli Národním park Des Écrins jsou nejrozsáhlejší žulové pohoří ve Francii s celkem 334 ledovci. Nejvyšší vrchol pohoří Baare Des Écrins (4102m) je nejjižnější a zároveň nejzápadnější 4tisícovka Alp. NP Écrins netrpí masivní návštěvností, pokud Chamonix praská ve švech, tak v Ecrinu o 100km níže je svatý klid. Nejsou zde žádná velká turistická centra nebo velká střediska (známé Les 2 Aples a Alp D'Huez jsou kousínek vedle). Po horách se zde pohybují především domácí. Dokonce je zde povoleno volné táboření na jednu noc od 19:00 do 9:00 ráno (mělo by se spát aspoň hodinu od vesnic nebo chat). Z lezeckého hlediska jsou zde nepřeberné možnosti. Většina cest od sedmiček nahoru je vynýtováná a tak zde můžete jen lézt, lézt a lézt... Na celý park je dvojdílný průvodce Oisans Nouveau východ a západ od JM Cambona (bohužel jen ve francoužtině, ale vše jde pochopit, vlastníme, takže potvrzeno).

Vylezené cesty:
Aiguiile Dibona 3130m - Visite Obligatoire, UIAA 7-, TD+, 300m, 12 délek
Fissure D'Ailleforoide - Snoopy Directe, UIAA 7, TD, 280m, 9 délek

Zdar!

Pavel Čabla
Honza Štalmach

Nový komentář
2011-07-23 14:33:52

Máte můj velký obdiv, velkolepé cesty v horách. Už se těším na echo z Vašich dalších akcí.
Podza
2011-07-19 23:11:12

Když se to umí a vyjde počasí, tak to prostě jde! Bezva výsledek na poměrně krátkou akci. Před pár lety jsem viděl na Kunďabovi promítání Petra Němce z této oblasti. Byl tam potrekovat v období září-říjen. Nadchlo mě to tehdy tou opuštěností. Chystám se tam taky někdy zajet, mám na to i turist. průvodce. No kdybyste řekli, tak jedu s váma.
Václav
2011-07-19 20:14:52

Dobře, ta špica je echt pěkná linka.. :))
Mirek I.
2011-07-19 11:31:30

Díky za článek, parádní počtení a pokoukání :-)
Michal
2011-07-18 23:24:22

draci gratuluji k výstupům!Nádherné linie jste si vybrali.to musela být lezecká lahůdka. jen tak dál!! hore zdar
Milan