MENU Skalní lezení Horské lezení Bouldering VHT Trekking Příroda Zimní akce AKTUALITY / INFORMACE / AKCE

Ledové orgie v červenci aneb autem do 2.050 m.n.m. + kochačka na Stüdelgratu

Hochferner Nordwand, TD -;  950 m; 3.470 m.n.m.

V sobotu jsme vyjeli ve 3.30 hod. a díky tomu, že se na výchozí místo v 2.050 m.n.m. dá dojet od dálnice za 30 minut autem, jsme mohli v 13.30 podniknout ukrutně dlouhý nástup na Messnerbivak, který zabral cca. 50 minut. Klasik by se snad i urazil, jak jsou severní svahy Hochferneru dostupné. Bivak je viditelný už ze zatáčky, ve které se parkuje, takže orientace není problém.

Čekal na nás super útulný bivak, do kterého se vleze cca 10 lidí. Je zde veškeré vybavení včetně dek, nádobí, svíček apod. Odpoledne jsme zevlili, jedli a popíjeli, navečer následovala obhlídka stěny. Hodně nás vylekalo serakové laviniště, které se nacházelo na celém nástupu, asi se uloupl „kousek“ z ledového nástupového pilíře. Zuzku to znepokojilo natolik, že se rozhodla pouze pro naši podporu

a na další den si naplánovala tůru na Hochfeiler.

Ráno jsme měli servis od Zuzky a tak vše dobře odsýpalo a ve 4.00 jsme vyráželi z bivaku, nástup je cca na 15 minut, paráda! No a hned se šlo na věc. Prvních 250 metrů 45° svah po firnoledu, který nás pěkně rozehřál. Úvodní délku obstaral Jirka a byla pořádně poctivá - 50 metrů v cca 70° ledu s výlezem do ledovcové jeskyňky. Další metry v první třetině stěny byly už mírnější, ale pořád se jednalo o poctivé lezení. Střední část stěny je položenější a jakoby Vás Hochferner nechává dáchnout před specialitkou v podobě asi 10 metrového výlezu na začátku druhého zlomu. Tenhle úsek jsme vzali direkt za 80°…tož chuťovečka. Dolez druhého prahu je zase o něco lehčí, končí však obří trhlinou, byli jsme opravdu hodně rádi, že jsme měli dobrou viditelnost. Tady už jsme toho měli oba plné brýle a šli jsme na morál do poslední 200 m firnové stěnky. Ta nás dovedla do sedýlka, kde je nutné uhnout po hřebínku doleva, po 70 m dorazíte na vrchol, kde není kříž, což by mohli v případě mlhy být zavádějící. Sestup jižní stěnkou je hnus, tady už se to topilo a šlo se dolů hnusnýma mixíkama, dále už je sestup sice úmorný, ale v pohodě.

Celý výstup je poměrně „přísný“, ale hlavně fyzicky hodně náročný a kotel dlouhý. Technicky náročné jsou pouze dva cca 10 metrové výšvihy o sklonu až 80 °, což chce mít adekvátní schopnosti a podle mě i kvalitní vybavení (lezecké cepíny, mačky a šrouby s kličkou). Orientace je jasná, až na podvrcholové plato, kde číhá velká trhlina a v mlze tuze nepříjemné plato.

Grossglockner Stüdlgrat, AD 3+/4-; 1000 m; 3.798 m.n.m.

Po severním mámení jsme se rozhodli vyrazit na Grossglockner. Nakonec se ukázalo, že to byla super volba. V Kalsu je dobré ověřit předpověď počasí, která byla v našem případě slibná. V Kalsu se také dají dokoupit zásoby, jelikož jsme opravdoví fajnšmekři, tak jsme nakoupili hovězí, zeleninu, křen

a víno. Vaření na parkovišti bylo tudíž velkolepé! Dobré je dojet až na druhé parkoviště na konec, kde je super lavička na vaření, balení apod.

Výstup na Stüdelhütte je cca na 2 hodiny pohodovou horskou cestou, avšak 1000 výškových metrů. Ubytování jsme volili překvapivě na chatě za brutálních 6 € pro mladistvé do 25 let, ostatní platí 10 €. Polopenze vypadala fantasticky, ale bohužel jsme neměli objednáno. Bylo to jak na **** hotelu a já byl nasráním bez sebe.

 

Předpověď počasí byla dobrá jen na dopoledne, takže ráno budíček ve 2.45. Vyrazili jsme spolu se dvěma bouchlíma tyrolákama první a ukázalo se to jako výborná volba. Za hodinu a půl jsme stáli na nástupu a mohli jsme se pustit do lezení. První polovinu hřebene jsme šli na souběh, šlo o terén 2 UIAA s jedním místem 3 UIAA. Na frühstückplatte jsme byli podle plánu do 3 hodin od chaty, v případě překročení limitu doporučuje cedule návrat, dále se už utíkat dolů moc nedá. Počasí se vyčasilo a my tak mohli v klídečku za tyrolákama pokračovat ve výstupu až na vrchol, kam jsme dorazili v 10.00. Sestup normálkou v klidu, až na parkál nám to trvalo 4 hodiny.

 

Celý hřeben je velmi dobře odjištěný a orientačně jasný. Zkušenější lezec nepotřebuje kromě 7 presek a šroubovaček vůbec nic, méně zkušení přihodí pár smyček a čoky s dvěma, třema frendama. Výstup je dobré zahájit brzo ráno, ať se nejebete s vůdci a jejich klienty.

Kalkulace:

Cestovné                                           1.800 Kč/os

Jídlo                                                        600 Kč/os

Ubytování (bivak, Stüdlehütte)     250 Kč/os

Piva                                                         500 Kč/os

CELKEM                                              3.150 Kč/os

 

TOPO HOCHFERNER

http://s.camptocamp.org/uploads/images/1308297408_628513740BI.jpg

TOPO GLOCKNER

http://dolomitesport.com/wp-content/uploads/2009/09/20090921-_MG_8886.jpg

foto zde

Nový komentář
2011-07-12 08:33:51

Omlouvám se, zapomněl jsem album uveřejnit. Vše napraveno. Na nové fotkojidní a videoidní verzi webu se už pracuje :) Jinak severky nad Messner bivakem jsou geniální a hlavně perfektně dostupné, sestup na chatu 2 hodiny, což je taky good.
Podza
2011-07-11 20:37:29

Díky za článek, hodně zajímavý a užitečný. Info se určo bude hodit. Jen škoda, že nejsou fotky. Odkaz mi nefunguje :-( (resp. nemám oprávnění na prohlížení fotek...)
Michal