MENU Skalní lezení Horské lezení Bouldering VHT Trekking Příroda Zimní akce AKTUALITY / INFORMACE / AKCE

A zase ty Tatry...

Jelikož jaro klepe na dveře, rozhodli jsme se ještě jednou vyrazit do zimních Tater a užít si poslední trochy sněhu. V pátek odpoledne jsme vyrazili směr Popradské pleso. Tentokrát se cesta obešla bez komplikací a poměrně brzo jsme dorazili k cíli naší cesty. Rozhodli jsme se spát na chatě, ale nutno říct, že nás pobyt tam docela zklamal. Nejlevnější ubytování se dá sehnat za 14 € , nedá se uplatnit ani sleva na ČHS. Teplé vody moc neteklo a paní na recepci ochotná zrovna dvakrát nebyla. Každopádně, náš cíl byl jasný – Superkuloár na Tupou. Předpověď počasí neměla být moc přívětivá, ale nakonec jen trochu foukalo a sem tam zasněžilo, na konci nás čekalo i sluníčko :o)

Supercuolir – cesta psaná za IV., podle průvodce na 5 hodin, což se při rychlém zvládnutí nejtěžšího místa, dá stihnout. Nám to zabralo až na vrchol něco kolem sedmi, ale nutno říct, že jsme se hned na začátku docela zdrželi a slušně zapotili. Velice pěkná, dole docela náročnější pasáž přes zamrzlou plotnu a docela silový výšvih, což je také nejtěžší místo cesty. Dále je několik délek typicky „žlabového“ lezení, které občas vystřídá slušně lezitelná skála. Cesta se dá hezky odjistit vlastním jištěním, smyčky, čoky by měly stačit, fajnšmekři si můžou zakládat i nějakého toho přítele :o)

Sestup sedlem pod Ostrvou a pak už jen lenošení na chatě, dobrá večeře a ta nejlepší společnost.

Další den se počasí opravdu vydařilo, svítilo už od rána, ale nad vrcholem Patrie, kam jsme chtěli lézt ledy byla mlha. Po menších obtížích jsme nakonec našli „nástup“ k „ledopádu“. Uvozovky jsou zde záměrně, protože vyšlapané stopy vedly pralesem kosodřeviny a následně velice nepříjemným suťovištěm k ledu, který měl na výšku sotva pár metrů. Ve vedlejším žlabu byl led sice o něco delší, ale taky žádná sláva. Po chvíli jsme to tu zabalili, prošli se na symbolický cintorín a zamířili domů.

Pokud člověk spí na chatě, vyplatí se vyjet autem až nahoru, parkovné je 7 € a je to opravdu příjemnější, než se táhnout tu šílenou štreku s báglem na hrbu po té nekonečné asfaltce. :)

Richard, Vraťa, Milan a Evča

Nový komentář
2011-04-05 23:10:08

No nic Vasku, budes to moset v te horoskole zacit vic rezat at to pak tak nevlci jako tadejhle :-) peace to all a dal uz to radsi neresme. Zdar H.
HonzaS
2011-04-05 21:03:25

Chápu co tím chceš říct..:) jen mě to trochu zamrzelo, protože letos jsem se v Tatrách v bivacích namrzla dost a s batohme jsem si něco taky našlapala a neměla jsem s tím nejmenší problém a myslím teda že nejsem sama...:o) je pravda, že spaní venku má úplně jiné kouzlo a určitě bych o něj nechtěla přijít i když jednou za čas jdu někam na chatu...:))
Evka
2011-04-05 13:25:45

Určitě bych chtěl poděkovat za článek a fotky, rozhodně sem rád, že jste je sem dali. Je na každém z nás jak se bude v tatrách chovat a kvůli čemu tam jezdí. Mým úmyslem není někoho shazovat (za to se omlouvám), ale spíš pokázat na to kam to celé směřuje... Už se k tomu dál moc nechci vyjadřovat, uvidíme jestli dojde na slova starších.
Michal
2011-04-05 12:25:12

off-topic: Jak se tak dívám na svůj předchozí komentář, nebylo by dobré přidat tlačítko pro náhled (jako je to na všech slušných diskuzních fórech, které znám), případně celý text komentáře uzavřít do tagů <pre>?
koki
2011-04-05 12:22:55

Na úvod několik otázek. (mluvím jen za většinu, ne za jednotlivce, pro které to neplatí [a jistě se tací v KHS Zlín najdou]) 1. Proč nejezdíme na Držkovou na kole? 2. Proč na lezení nenosíme flanelové košile a balvněné kalhoty? 3. Proč používáme slaňovací pomůcky, když to jde i bez nich? 4. Proč používáme moderní jistící pomůcky? 5. Proč se vyrábí neprokomavé outdoorové oblečení s co nejmenší hmotností? 6. Proč si všechny cesty na skalkách nejistíme sami? 7. Proč nepoužíváme konopná lana? A teď společnou odpověď - je to zbytečné a chceme si užít lezení, ne všechno ostatní a k tomu jen tak mimochodem něco vylézt! Nevidím důvod, proč dělat něco zbytečně složitě a kazit si zážitek z lezení něčím, co vůbec není nutné. Je snad někdo méně horolezcem, kdy přijede pod skály autem? Nevím, jestli jste někdo někdy viděli naživo Adama Ondru, nebo jste se mohli bavit s někým z jeho bližšího (lezeckého) okolí, já ano a řeknu vám, ti hoši nechodí pod stěny s 50kg batohy. A jsou snad špatnými lezci? Jasně, jinou otázkou je, když někdo vyleze na Everest s 30 šerpy a kyslíkem, ale to snižuje hodnotu jeho sportovního výkonu. Když ale někdo vyleze "hokejku" nebo "Matrix Reloaded", zajímá se někdo o to, jestli na nástup doletěl vrtulníkem, nebo šel pěšky z Popradu? Konečně tady někdo dodržuje pravidla a nepovažuje se za "horolezce - pána přírody i všech TANAPáků" a ještě za to čelí kritice. To jsme to teda dopracovali... Nevidím důvod, proč bych si měl kazit zážitek z lezení tím, že budu přemýšlet nad tím, kdy mě načapá nějaká TANAPák nebo kdy mi někdo ukrade péřový spacák, který jsem nechal za kamenem. Takže na závěr několik gratulací - (konečně) k rozumnému řešení dopravy a noclehu, k horolezeckým výkonům, k napsání článku a podělení se o informace s ostatními a k "přiznání se", že jste si nehráli na hrdiny ;) A jen tak mimochodem, není spíše větším horolezcem ten, kdo své zkušenosti a umění chce předat ostatním a někomu, kdo leze hůř poskytne oporu pro to, aby se zdokonalil, než ten, kdo shazuje výkony ostatních tím, že jim vyčítá blbosti? ;)
koki
2011-04-05 11:56:53

Asi bych to přirovnala k situaci na jednom ze silvestrovských slivovicových pochodů, kdy půlka lidí spala v teple v chatě a druhá půlka mrzla ve stanech před chatou, protože přece se nebudou porušovat zásady.... Každý si posoudí sám, jestli to byla "křeč" nebo ne, co hlava to názor.... Ale ať se přikloníte na jakoukoliv stranu tak rozhodnutí té druhé půlky by se mělo respektovat. (Já osobně bych si vybrala tu chatu :-)))
Dáša
2011-04-05 11:25:20

Taktak, ať každý dělá jak uzná za vhodné. Tatry nejsou Pamír :) Já rekreant se rád na Popradské vyvezu a rád se tam i v klidu vyspím. Zimní lezení je tam okolo právě proto tak super :)
Podza
2011-04-05 10:58:36

Myslím, že ti co nás znají ví, že když je potřeba tak nám nesení báglu nedělá problém a do všech ostatních míst se stejně jinak nedostaneme a třeba zrovna ty Míšo si myslím, že ses o tom mohl letos přesvědčit a trochu mě mrzí ten útočný podtext, který cítím z Tvých komentářů.Přijde mi, že se tady jedno spaní na chatě a vyvezení se autem zbytečně moc rozmazává. Omlouvám se tedy, jestli jsem tím článkem někoho pohoršila, či dokonce urazila :o)
Evka
2011-04-05 09:51:55

Taktak, až polezu na 4 dny někde do severu Javořáků, tak budu šlapat. Ale pokud jedu na víkend s tím, že jdu v pondělí do práce a nejsem při lezení třeba tak rychlý jako zkušený lezec, tak je pro mě důležitý čas a síly z hlediska bezpečnosti a toho abych si to napohodu užil.
Podza
2011-04-05 09:36:35

No .. kdybych jel vlakem, tak si to s tím batohem vyšlapu, ale když už tím autem jedu, tak proč bych neměl dojet na místo kam až to jde?? ...Leda, že bych si chtěl dát nějakou turistiku s 20 kilovů sviňů třeba už od Popradu :-) ...toť můj názor na věc
Ridošek
2011-04-05 07:46:59

To pro horolezce je problém jít hodinu s batohem? (a to tam není ani do kopce) To chcete lozit v zimních tatrách mixy a ledy a je problém přejít kousek zmrzlého chodníku??
Michal
2011-04-03 22:58:48

Ještě dodatek:Tu "šílenou štreku s báglem na hrbu po té nekonečné asfaltce" jsem v životě nešel. Chodí se přece pohodovou přírodní cestou letní nebo zimní. Leda že byste šli po tom asfaltu už ze Zlína.
Václav
2011-04-03 22:51:31

No, no, no. Lezení vydařené, ale k té dopravě já neříkám tak ani tak, a na moje slova dojde. Za rok, dva, se možná budou běžně najímat nosiči báglů pod nástup, pak oprašovači chytů, pak ...
Václav
2011-04-02 09:30:13

Zdar. Tak autem na Popradske to neni zadny upadek, ale naopak. Smatlat kdesi po asfaltu a pak se sesunout na ledu kamsi mezi borovice limba a malem si zlomit nohu jako letos, tak to uz nikdy :-) A s uvahou pujdu jeste dal a reknu ze mam Popradske rad a vzdy nam tam vysli vstric a zadny problem. PS: Gratulace k vystupu, to mi v SC zazili jine divadlo. Zdar. H.
HonzaS
2011-04-01 17:57:21

Jaký úpadek?!? :) Pokud se jede na víkend do zimních Tater tak je to rozum a né úpadek. Myslím, že aktéři mohou porovnat akci "Zelené pleso" a akci "Popradské" :)
Podza
2011-04-01 11:00:17

Tak každý občas zhřešíme :o) :-D
Evka
2011-04-01 10:36:39

no teda, vozit se autem až na Popradské?? To je mi teda úpadek horolezců... :-(
Michal
2011-03-30 20:10:17

No pak našli, ale nelezli :)
Evka
2011-03-30 17:18:54

Ten hlavní led v pátrii jste nenašli? Ten mi připadal minule dobrý... Už se těším jak mi Ríša poreferuje superkulvár :)
Podza