MENU Skalní lezení Horské lezení Bouldering VHT Trekking Příroda Zimní akce AKTUALITY / INFORMACE / AKCE

Zimní Tatry „pro nováčky“ – Gálfy na Tupou, led v Pátrii

Dojeli jsme autem až na Popradské kde jsme přespali v autě na parkále. Nástup na žebro je asi 30 minut, takže pohoda i pro zdechlé. Celé lezení žebra nám zabralo 4,5 hodiny napohodu. Sestup je při dobrých podmínkách na hodinku. Cesta je tedy poměrně časově nenáročná s blízkostí chaty, tudíž vhodná pro nováčky jako jsem já se Zuzkou.

Nástup vede hned od úpatí vlevo (topo zelená). Nenechte se zlákat žlabem nahoru a když už jo tak jím pokračujte. Já jsem to chtěl vzít vlevo (topo žlutá) a narazil jsem na nezajistitelné plotny s jednou nalomenou starou skobou, moc mi to nepřidalo a tak jsem úvodní délku lezl hezkých 50 minut Dále je žebro orientačně nenáročné a místy najdete pěkné výšvihy za III UIAA. Horní třetinu jsme šli už souběžně.

Další noc jsme strávili na chatě za 14 €, s Bilikovou chatou se to nedá vůbec srovnat, služby na Popradském jsou stále tak o 15 let zpět. Nebudu konkrétní, každý ať si udělá obrázek sám.

Druhý den jsme měli v plánu Filmářský žlab na Ostrvu, ale Viktorem Beránkem jsme byly zrazováni, že prej je málo sněhu a jen se tam prodrat přes kosovku by bylo na půl dne….nevím. Jestli máte někdo info k nástupu, tak dejte prosím echo.

Každopádně jsme se vypravili na led v Pátrii. Nástup je pohodový cca 30 minut od Popradského. V Topu je to pěkně zakreslené. Led je to krásný asi na 80 metrů. Zase jsme zjistili, že je lepší mít do hor 60 m lano. První skobový štand je vpravo v malé skalní jeskyňce (20 m), druhý – řetěz na borovici vlevo (30 m) a pak smyčky na borovici (30 m) vlevo nahoře. Já jsem to lezl na dvakrát jeskyňka – kosovka – horní borovička.

Bohužel, fotky jdou vkládat na web jen v mizerné kvalitě, takže kdyby měl někdo zájem čitelné topo, tak mi napiště.

Nový komentář
2011-03-09 18:33:53

Ona ta plotna je vlevo od toho gajblu nad vklíněným šutrem. Mě se to moc nelíbilo:) Ale to je jen subjektivní...
Podza
2011-03-09 18:32:04

Ahoj, od nástupu u gajblu jsme stáli něco po osmé a nahoře jsme byli okolo jedné odpoledne. Počasí a podmínky byly parádní. Jsme ale připosraní, opatrní a pomalí.... :)
Podza
2011-03-09 14:57:30

Zdar. S Pavlem jsme to letos lezli v azuru take za 4h s nekolika svacinama. Prvni dve delky jistis a pak cele jdes soubezne. S podminkama co byly minuly rok se to neda srovnat ani nahodou :-) PS: Lezli jsme to asi taky pres tu plotnu ale slo to celkem okej.
HonzaS
2011-03-09 13:01:41

Díky za čálánek. Sem si zavzvzpomínal na náš loňský výstup, kdy jsme to šli za hustého sněžení a na vrchol jsme dolézali při setmění. Chci se zeptat jestli jste to opravdu lezli ty 4 hodiny co tam zmiňuješ? Díky
Michal