MENU Skalní lezení Horské lezení Bouldering VHT Trekking Příroda Zimní akce AKTUALITY / INFORMACE / AKCE

Proč zase jednou nezajet na skály kousek dál... - Kružberk

Předpověď na sobotu 25.9.2010 nevypadala moc dobře, a tak jsme se s bráchou a Zuzkou rozhodli vyrazit někam do nové oblasti, kterou ještě neznáme. Říkáte si, že je to nesmysl? Právě naopak, když člověk dojede na Držkovou a začne pršet, může se tak maximálně otočit a valit zpátky domů nebo do lesa vyrazit na hřiby. V tom horším případě skončit dole v hospodě u piva. Pokud však dojedete do místa, které neznáte, můžete i v dešti skály najít, prohlédnout a získat spoustu užitečných informací.

To naštěstí nebyl náš případ, neboť nám počasí nakonec přálo a mohli jsme strávit přijemný den lozením na skalách u přehrady Kružberk. Nevím, do jaké míry je tato netradiční skalní oblast známá mezi členy KHS Zlín, ale věřím, že nebudu úplně nosit dříví do lesa, když sdělím pár informací. :-) Skály se nachází asi 200 m od hráze přehrady přímo u řeky Moravice. Cesta k přehradě nám z Otrokovic travala asi 1:45 hod., což rozhodně není nic hrozného; zvlášť když zvážím, že např. na oblíbený Břestek je to až na skály tak hodinu. Příjezd je sice možný téměř až k prvním borhákům, ale je za něj třeba zaplatit v hospodě, obchodě nebo obecním úřadě obce Kružberk. Cenu jsme však nezjišťovali, protože v době našeho příjezdu (ranní ptáče dál doskáče) nebyla ani jedna z uvedených institucí v provozu. Prý se ale i tak má později zajít pro lístek, protože místní policisté jsou neúprosní.

Skalní oblast tvoří především dvě výrazné skály o výšce okolo 50 metrů. Nachází se zde mnoho cest, především obtížností IV, V a VI, takže si zde můžou z bohaté nabídky vybírat i "nedrtiči", jako jsme my. :-) Ve spodní části jsou uvedeny obtížnosti a čísla cest sloužící pro snadnější orientaci v průvodci. Není tedy nejmenší problém zvolit tu pravou variantu a vydat se vstříc nástrahám neznámého terénu. Jištění je dostatečné. Některý ten první borhák je sice trochu výše, než by se možná mnohým zdálo vhodné, ale kdo jen trochu chce, vždycky najde vhodné místo pro nějaký ten vklíněnec nebo friend. :-) Je však třeba počítat s délkou cest okolo 45 m, a tedy padesátkou lanem. Nebo možná ještě lépe s dvojčaty, pokud chcete lozit jako my ve třech, případně si chcete zjednodušit a zrychlit slaňování. Ale ani s tou padesátkou není žádný problém, protože bylo s touto variantou počítáno při odjišťování, a tak jsou zhruba po 25 m slaňovací kruhy.

Co se týče naší akce, nepodařilo se nám vylézt příliš mnoho cest, avšak to ani nebylo cílem této "poznávací výpravy" na Kružberk. Rozhodně však můžu doporučit dlouhou a krásnou Velkou hranu pravého skalního bloku (IV, číslo 41). Ta se nám velmi líbila a i podle slov ostatních lezců se jedná o jednu z nejkrásnějších cest v této oblasti. Také nezbývá než doporučit Radegast v asi 200 m vzdálené hospůdce přístupné přes lávku. ;-)

Rozhodně jsme na Kružberku nebyli naposledy a těšíme se na další lezení po těchto atypických skalách. Třeba se tam někdy potkáme.

přikládám ještě odkaz na popisy cest: http://www.adrex.cz/skalni-oblasti-v-cr/kruzberk.html

Na případně otázky samozřejmě rád odpovím. mail: vratislav.podzimek@gmail.com, jabber: v.podzimek@jabber.cz

Nový komentář