MENU Skalní lezení Horské lezení Bouldering VHT Trekking Příroda Zimní akce AKTUALITY / INFORMACE / AKCE

Poprvé na ledech

Jako vždy jsem promeškal výjezd nováčků - tentokrát na ledy do Kralovan. Naštěstí se na stěně zformovala tříčlenná skupina nadšenců (v tomto odvětví paniců), kteří tento druh lezení chtěli také poznat. Po delším shánění jsme sehnali veškerou výbavu a mohli vyjet. Zkoušel jsem ještě na poslední chvíli ukecat i někoho zkušenějšího z oddílu, aby jel s náma, ale nakonec nikdo nemohl. Nevadí - učení metodou pokus omyl.

Konečně jsme na místě. Krásný zaledněný kralovanský lom před námi. Všude spousta lezců. Pro naše začátečnické pokusy jsme si vybrali malý ledopád úplně dole, který byl asi jediný úplně volný. Chyba - byla to past na medvědy (já jsem se pod ledopádem prošel ještě v pohodě, ale stokilový Ráďa s batohem se z praskajícího a potapějícího se ledu jen tak tak vyhrabal). Poučeni z předešlých nezdarů jsme si hodili lano z vrchu, velde jiných lezců. Už při prvním záseku cepínu do ledu se nam rozzářily oči a věděli jsme, že máme problém...

"KDO PŮJDE PRVNÍ?"

"No já bych šel."

"No já taky." Ozvalo se.

Spravedlivý los určil mě :-)

Celý zbytek dne jsme se parádně vyblbli na tomto malém kousku ledu - jako malí kluci :-) Co se týče vrtání šroubů...není to tak jednoduché. Až po chvíli jsme zjistili, že zvášt obtížné je to když je od předešlého pokusu zamrzlý led ve šroubu - ale co, chybama se člověk učí.

Další den jsme zkusili delší a strmější ledopád. Opět s lanem z vrchu, páč šroubování nám pořád nějak nešlo. I tak se nám tento styl lezení všem líbil. Ještě týden po příjezdu domů jsme v práci prohlíželi net a dívali se po cenách vybavení. Holt je zase na co šetřit. Někteří už si založili kasičku na matroš pro lezeni v ledu :-)

Účastníci: Radek, Lukáš a Martin (já)

Kdybyste potřebovali někdy půjčit výbavu a nemohli to sehnat od známých, tak možnosti jsou:

- Hudy (některé pobočky)

- Rock Point (některé pobočky)

- PŮJČOVNA MATROŠE v Brně http://www.pujcovna-matrose.cz/vybaveni-na-ledy/ (je asi nejlepší, jedině tady se dají půjčit i šrouby)

Nový komentář