MENU Skalní lezení Horské lezení Bouldering VHT Trekking Příroda Zimní akce AKTUALITY / INFORMACE / AKCE

Lezecký zájezd na řecký ostrov Kalymnos

Poněkud netradiční akce, začala odjezdem ze Zlína v pátek 25. září 2009 večer, případně v noci. Jede dvanáct dospělých a dvě děti ve třech autech. Sraz máme na letišti v Praze ve tři hodiny ráno v sobotu. Dopravu na ostrov a ubytování nám zajištuje cestovní kancelář AEROLUS. Cesta letadlem na Kos a trajektem z ostrova Kos, kam letělo letadlo, proběhla bez vážnějších komplikací. V Praze bylo poměrně zima, na letišti na Kosu již příjemné teplíčko.Celá cesta trvala asi 11 hodin.

Do místa ubytování ve vesnici Masouri jsme se dostali asi kolem poledne. Ubytovali jsme se ve dvoulůžkových apartmánech kousek nad mořem s krásným výhledem a podle nálady někdo odpočíval pocestě a dospával, někdo slídil po okolí. Následujících deset dní jsme strávili lezením na nádherné pevné skále. Dá se bez nadsázky říci že ostrov Kalymnos je lezeckýráj, kde si zalezou lezci všech věkových i výkonostních kategorií. Je zde několik desítek lezeckých oblastí s různými druhy vápence, od dír a krajek až po lišty rajbasy a krápníky. Materiál je ve většině oblastí neolezený a krásně drží. K dispozici je několik vydání průvodců a vzhledem k tomu, že v době od září do listopadu je ostrov plný lezců, není s orientací vážnější problém. Kromě toho je na konci vesnice informační kancelář kde jsou k dispozici k nahlédnutí průvodce, případně zdarma popis nových cest ve všech oblastech.

K bližším oblastem se chodí pěšky, do vzdálenějších na skůtru, který je možno pronajmout. Vzhledem k tomu, že ostrov má na délku cca 25km, není problém se dostat do kterékoliv oblasti za krátkou dobu. Nástupy od parkoviště jsou od 5 minut do 1 hodiny chůze.

Obyvatelé ostrova si jsou dobře vědomi, jakým přínosem jsou pro ně masy lezců, kteří jim umožní prodloužit turistickou sezonu až do začátku zimy. V naprosté většině jsou velmi příjemní a nekonfliktní. A to nejen majitelé hospod a obchůdků, kterých jsou v každé větší vesnici mraky, ale také pastevci koz, přes jejichž ohrazené a oplocené pozemky se v mnoha případech chodí  ke skalám.

Jedinou trošku nepříjemnou věcí je, že v oblastech, kde je stín, musíte většinou na vyhlášené pěkné cesty vystát frontu. Hlavně pokud jste sysli a těžko se vám brzy vstává. Večery se dají strávit velmi příjemně v hospodě u piva a protože jsou všude lezci, není o temata k diskuzi nouze. Na jídlo můžete rovněž zajít do hospody, případně si něco ukuchtit v kuchyňce, která je v každém apartmánu.

Počasí jsme měli akorát, za celou dobu pobytu nam sprchlo jedou a to asi 10 minut. Jinak většinou jasno a slunečno, případě lehce pod mrakem, což bylo nejpříjemnější. Lézt se dá celý den, pokud si vyberete oblast, kde jsou stěny na sever i na jih případně udělat přes poledne pauzu a odpoledne se přesunout na severní a východní stěny. Možností je dostatek.

Cesta zpět z Kalymnosu lodí na Kos, asi hodinu a letadlem z Kosu do Prahy, asi 3 hodiny, proběhla rovněž bez komplikací. V Praze jsme si na parkovišti, kousek od letiště vyzvedli auto a hajdy domů. Ve Zlíně jsme byli ve středu 7.10. odpoledne.

Závěrem nezbývá než všem lezcům tuto oblast vřele doporučit.

Ivan

Nový komentář