MENU Skalní lezení Horské lezení Bouldering VHT Trekking Příroda Zimní akce AKTUALITY / INFORMACE / AKCE
top foto

Zdobení stromečku 24.12.
Vánoční setkání zlínských horolezců. Koná se na Štědrý den na lukovských skalách kolem 10 hod.
Podrobnosti zde.

Horolezecká liška 2.12.
Tradiční oddílová bojovka v okolí Lukova.
Podrobnosti zde.

Val d’Ossola a BERGEL – ALBIGNA : 25.7.-8.8.09

"Val d’Ossola se nachází v severní části Piedmontu blízko Švýcarských hranic. Tato oblast je zatím  relativně neznámá,  je ale  malým rájem pro milovníky horolezectví“ napsaly na pozvánce italské pořadatelky letošního RHM(Rendez-vous hautes montagnes, tj. babince).  Skutečnost předčila očekávání. Je tu všechno: cesty různých obtížností, délek, sportovní cesty, horské dlouhé tůry, nástupy – 30m od auta i 2,5 hod nástupy v horách, koupačka v řece v obřích hrncích, soutěsky Orridi di Uriezzo, fantastické treky přes údolí , relax v termálech a to vše v okruhu 20km od místa, kde jsme bydlely – Crego di Premia.

Val d’Ossola obsahuje  42 vesměs rozsáhlých lezeckých oblastí, my jsme stihly navštívit pouze 6 z nich. Ach jo!!  Lezení je v pevné skále, všechno v různých typech žuly, sportovní cesty vynýtované, horské cesty dle obtížnosti vybaveny spity, k dojištění  je dobré mít nějaký ten friend, stoper, smyčky.

 Vyšel přehledný průvodce – OSSOLA e VALSESIA od Davida Boreli v němčině a italštině.

Orient. body: Domodossola, Baceno, Val Formazza, Alpe Devero, Premia.

Tak a kde jsme lezly, a jak se nám tam líbilo:

v údolí ANTIGORIO:

BALMAFREGIA – u městečka Premia, i vícedélkovy, obtížnost přev. 5c – 7a,b, (63 cest), jsou tady ještě 2 další oblasti, které jsme nestihly.

FALESIA DI CROVEO – u stejnojmenné vesnice. Někdo pronesl – jako u nás Panťák, lezení 10 min od parkoviště, 120 jednodélkovek, v  Croveo je i  lezecká hospoda.

AGARO – úzkým tunelem (směr CROVEO, pak ALPE DEVERO)se dostaneme do údolí s přehradou AGARO, nad ním vícedélkovky ( 4-11 délek, a fest lezení, hluché místa se moc nevyskytnou.), nástup cca 20min. Úžasné lezení v plotnách v pevné skále, nikde ani živáčka, obrovské jahody.Sestup – proslaněním cesty. Lezly jsme v populární stěně  PINNACLE. Tady nás to spláchlo po 2. délce. Hodnotím jako  oblast, kterou je škoda vynechat. Cesta dá ale autu zabrat. Dost často na ní chybí asfalt, do tunelu nám doporučili vzít menší auto a sklopit zrcátka.

VALLETTA – rajbas a zase jen rajbas, nýt za nýtem. Pěkné ale monotematické lezení . Stěna je orientována na jih, horko je tu jak ďas, na přespání pěkné místo. Není tu ale voda.

Oblast DEVERO:

CODELAGO  Busin Stange – asi 40m stěna kousek od přehrady, krásná příroda, trošku silové lezení, ale moc hezké, pohodový nástup cca 1hod.

P.TA DELLA ROSSA – 2887m.n.m, vedou na ni jak klasiky, tak sportovní horské cesty. Z vrcholu je pak bezkonkurenční výhled na Alpy.

Oblast FORMAZZA

VANNINO – horské údolí, lanovkou , 8 éček zpáteční (my to nestihly, přestože holky přemluvily osluhu ať na nás hoďku počká... :-)) ),má 7 lezeckých částí, k oblíbeným patři – horské tůry na P.TA MARTA (2400m.n.m.) a jednodélkovky na PRIMI PASSI. Spolu s AGARO  a ALPE DEVERO je to dle mého jedna z nejlepších oblastí, kde jsme byly.

BERGEL – ALBIGNA  5 - 7-8.09

Z DOMODOSSOLA je to cca 2-3 hod . V této oblasti je horské lezení, v mnoha cestách jsou vybudované štandy, cesty dle obtížnosti víceméně odjištěné spity,  je dobré mít friendy a stopery.

Přístup: Lanovkou za 12 éček (zpáteční) z PRAMZAIRA – VICOSOPRANO pod sedlem MALOJAPAS

Spaní: u přehrady stan nebo kousek nad přehradou bivaky.

5.8. SPAZZACALDERA – cesta LASCIAMILI, 7 délek, sokolíky, sestup – slanění vedlejší cestou, nástup 5 min.

6.8. PIZ DAL PAL- cesta HOKUS POKUS – 8 délek rajbasů, hodí se průprava z Čerťáků, nástup 30 min, sestup: slaněním cestou,  pak hup do refíčka ALBIGNA na pivo a ještě vyhopsat na hezký skalní zub TORRE DEL PIZ DAL PAL  JZ pilíř ( od piva nástup 5-10 min.), 4 délky 1 hod., klas. IV, samý nýt. A pak u chaty v lehátku počkat na západ slunka, neb stan je už dávno ve stínu….

7.8. SPAZZACALDERA – cesta DENTE PER DENTE,  8 délek, spáry, rajbasy, sokolíky, dachy.

Na tuto oblast vyšel nový průvodčík od Jirky Nováka,(obsahuje i BADILE). Na název si nevzpomenu.

Jana

Nový komentář
2009-08-23 12:29:39

Parádní fotky, vypadá to na pěkné lezení.
Dalik