MENU Skalní lezení Horské lezení Bouldering VHT Trekking Příroda Zimní akce AKTUALITY / INFORMACE / AKCE

Sperlonga 21. 31.1.2009 - Itálie

aneb lezení v kraťasích a tílku, když u nás zuří sněhová bouře.
Návrh jet do Itálie padla z úst mého drahého, který po konzultaci s ostatními lezci zvolil na rozlez Arco, s přesunem do Sperlongy.
Týden před odjezdem jsme netrpělivě sledovali předpověď a plánovaný odjezd nakonec posunuli asi o 5 dní. Nakonec jsme se přece jen vypravili a 21.1. už jsme si to razili směr Ceredo. Na místo jsme dorazili někdy po půlnoci, takže jsme si jen rozdělali spaní a umřeli. Ráno jsme si dali procházku do skal, které se tyčí na kopci asi tak stejně hnusném, jako v Ospu. Každopádně po vytrvalém dešti byly cesty zateklé, proto jsme se rozhodli přesunout do Massone, které oproti Cerredu leží nízko, takže jsme byli mile překvapení, když jsme se šli rozlízat v kraťasách a tričku. Po dvou cestách jsme to zabalili, jelikož se začínalo připozdívat a jeli si hledat flek na spaní. U skal je krásné parkoviště, ale všude cedule zákaz spaní, nebo vám odtáhnou auto. Našli jsme si krásný plácek kousek za Arcem – na pohled nějaké opuštěné staveniště. Jaké překvapení bylo druhý den, kdy nás zuřivým troubením v 8 ráno budil vzteklý kamioňák, abychom se laskavě přesunuli někam jinam a oni mohli začít pracovat. Přesunuli jsme se zpátky na parkoviště do Massone, ale lézt se už nedalo – hnusně, kosa, mlhavo, tak jsme aspoň prošli sektor, podívali se na cesty (Underground je maso!) a přesunuli se do Sperlongy.
Cesta byla hnusná. Vyjížděli jsme asi v 11 dopoledne a dorazili v 1 v noci. Zapíchli jsme to na nějakém parkovišti u cesty, pod oknem nám smrděly odpadky a celou dobu pršelo. Ráno jsme vyrazili na obhlídku skal. Zaparkovali jsme na parkovišti označeném cedulí Ultima spiaggia, podle které se dá jeskyně snadno najít. Sešli jsme nekonečně mnoho schodů vedoucích na pláž a začali hledat jeskyni, kde se leze. První jsme narazili na nějakou srací stezku, která slavila veliký úspěch hlavně u našeho psa. Nutno ještě podotknout, že pláž není v zimě vůbec tak pohádková, jak ji všichni popisovali. Kromě chcíplé velryby tam šlo najít opravdu všechno od použitých kondomů až po propan-butanové láhve. Potom jsme se vydali na druhou stranu a pusa se nám rozevřela do širokého úsměvu. Naskytl se nám pohled na krásnou a hlavně suchou jeskyni, převážně s převislýma cestama. Bohužel jsme byli totálně mrtví, tak jsme se vrátili do auta a šli se trošku prospat. Tentokrát nás místo kamioňáka vzbudili policajti, ale když Peťa stáhl okýnko, tak se pravděpodobně zalekli a nechali nás být.
Potom následovaly dva dny krásného lezení, počasí nebylo nic moc, ale v jeskyni bylo teplo a hlavně sucho. Dali jsme se tam do kupy se dvěma Polákama, které jsme autem brávali na skály a oni nám za to poskytli azyl. Nechali nás u sebe nabrat vodu, což jsme uvítali, uvařit si a osprchovat se. Ve Sperlonze je takřka nemožné najít pitnou vodu (o klidném místě na spaní ani nemluvě!). Taky když pršelo, jezdili jsme si vařit do podzemních garáží ve Sperlonze, takže jsme asi působili trošku jako houmeless.
Za zmínku stojí taky výlet do Říma a Pompejí, kde jsme se marně snažili najít nějakou otevřenou pizzerii, abychom vyzkoušeli italskou pizzu, takže asi po 10-ti marných pokusech jsme to zapíchli v Burger kingovi - typické italské jídlo :))) Potom jsme si dali ještě jeden lezecký den, večer si dali mezinárodní rozlučkovou párty s Polákama a v důsledku veliké kocoviny jsme se rozhodli pro odjezd o den dříve.

celkem 6 lezeckych dnů
účastníci: Veronika Tejnská, Petr Kupka
text: Veronika T.
Nový komentář
2009-02-16 12:55:47

nejedes, sem ted leniva jak prase, skoro nelezu, takze nevim, co bych tam delala :-D
verca
2009-02-14 16:50:10

V týdnu budu muset nahazovat chyty aby se dalo lézt po Hámotovi, takže nevím kdy budu mít čas... ale ozvu se. Jinak v sobotu jsou závody v Olmiku, jedeš?
Luba
2009-02-14 10:14:12

ja bych navrhovala pulku brezna Osp, hm ? :) jinak se mi ozvi na mobil, jak mas tento tyden volno, je u nas krasna zima, v tydnu bychom mohli spachat to pojezdenicko:)
verca
2009-02-14 01:21:54

No tak to asi až bude počasí, čas a finance... :-)
Luba
2009-02-13 18:43:24

dekuju za reakce :) a my pojedem lezt kdy, lubo ? :)
verca
2009-02-10 08:46:46

Výborný článek, díky... :-)
Martin
2009-02-09 09:52:47

:-D nejdřív jsem chtěl napsat, že by se měly fotky s krásným počasím a lezcema v tričku v zimě zakázat...pak jsem si přečetl článek a pochopil, že to zas tak výhra nebyla: chcíplá velryba, kondomy, smrad z odpadků... Super článek Verčo :-D
Luba
2009-02-09 09:12:55

Pekne fotky
Mira_P