MENU Skalní lezení Horské lezení Bouldering VHT Trekking Příroda Zimní akce AKTUALITY / INFORMACE / AKCE

První nováčkovské Tatry 20.6. – 22.6.2008

První skupina zdatných nováčků vyjela 20. - 22. 6. 2008 do oblasti Žabích ples. Vystoupili jsme na Český štít a v neděli na Voliu vežu kde se lezl hřebínek a Štáflovka. Počasí výborné stejně jako pivo u Viktora.
Lezení v Tatrách 20.6. – 22.6.2008
Je pátek a odjezd je naplánovaný na 16:00, takže klasicky se vyráží o půl hodiny později :o) Následuje dlouhá cesta na Štrbské pleso. Podle Václava to byla nejdelší cesta v historii. Ucpané cesty nebo objížďky jsou na „každém kilometru.“ Na Štrbské pleso dojíždí obě dvě vozidla téměř současně. Hodiny ukazují 21:30 a tak se příliš nezdržujeme a vytahujeme batohy. Václav na poslední chvíli rozprodává ploché smyce v metráži a vyrážíme do hor. Po chvíli nás stihne tma a tak se šlape s čelovkama. Několik krátkých zastávek pro doplnění tekutin a zase stoupáme vzhůru. Kolem půlnoci se dostáváme k Žabím plesům. Zvedá se mlha a tak usuzujeme, že zde raději přenocujeme.

Probouzíme se do slunečného rána. Balíme si věci a následuje rychlá snídaně. Pobíhám po okolí a snažím se fotoaparátem zachytit ranní činnosti zúčastněných. Zatímco část lidí je již nachystána na odchod, zbytek leží ve spacácích. Václav, ale neztrácí nervy a zavelí odchod, navzdory tomu, že připravených je jen polovina. Stoupáme k chatě pod Rysy a dále do sedla Váha. Ospalci nás dohánějí těsně před sedlem. Oblékáme horolezeckou výstroj a vyrážíme na Český štít. Cesta na vrchol je dost pomalá, protože jednotlivé dvojice se setkávají na štandech a je potřeba čekat. Nakonec se všichni setkáváme na vrcholu. Počasí, ale nevypadá příliš dobře. Obloha je zatažená a vypadá to na déšť. V rychlosti pořizuji vrcholovou fotografii a následuje sestup. Cesta dolů je poněkud složitější, ale „horolezec musí býti vynalézavý a cestu si najít.“ Traverzujeme kolem hory až se dostáváme k řetězům na SZ straně. Zde padá Václavův cepín ze skály a rozbíhá se pátrací akce. Happyend – Václav se opět setkává se svým cepínem. Přesunujeme se do sedla Váha a odtamtud pokračujeme do hospody na chatu pod Rysy. Rychlé občerstvení v podobě čaje a napařovaných knedlíků přijde vhod. Následuje cesta zpět k žabím plesům. Cestou zkouším brzdění cepínem, za což platím roztrhnutými kalhotami. Večer nás lehce skropí déšť, ale trvá jen krátce.

Ráno po snídani vyrážíme pod Voliu věžu. Po hodince chůze se dostáváme pod stěnu, navlékáme kšandy a rozdělujeme se do párů. Dva odvážlivci se pouští do Štáflovky (4) a zbytek volí trojkové lezení Hrebienkom. Potom následuje lezení, lezení a zase lezení no a už tu máme vrchol. Na vrcholu odpočíváme, vyměňujeme si zážitky z lezení a křoupeme hořkou čokoládu. Nějaká ta fotečka a sestupujeme pod stěnu, kde máme odložené batohy s věcmi. Odtud scházíme zpět k žabím plesům. Cestou nad námi několikrát proletí vrtulník Horské služby (zřejmě cvičení). Dole svačíme, balíme si věci do krosen a vyrážíme na Štrbské pleso. Kolem 20h odjíždíme směr Zlín. Do Zlína přijíždíme kolem 22:30. Počasí nám nemohlo vyjít lépe.

Autor: Ondra Junášek
Nový komentář