MENU Skalní lezení Horské lezení Bouldering VHT Trekking Příroda Zimní akce AKTUALITY / INFORMACE / AKCE

Polské Tatry na Velikonoce

Letošní Velikonoce se skupina šesti nadšenců rozhodla strávit trochu netradičně na horách. Výběr padl trochu netradičně na Polské Tatry. I přes nepříznivé počasí se v sobotu brzy ráno vydáváme směrem ke Štrbskému plesu s heslem: Musíme se přesvědčit, jestli je tam opravdu hnusně.
Hned po příjezdu ke třem studničkám zjišťujeme, že předpověď nelže a ve sněžení se vydáváme směrem Koprovou dolinou směrem k sedlu Závory. Ale ještě než začneme stoupat do sedla rozeženou se mraky a ukáže se sluníčko. Pak už jenom stačí přejít do Hladkého sedla a dolů na chatu Pěti polských stavů, kam docházím k večeru. Zbytek večera trávíme u příjemného rozhovoru nad ''pár'' kelímkama piva.
Další den je v plánu Orla perč (Orlí stezka). Od rána je nádherné jasná obloha a tak se plni elánu vydáváme směrem k Malému kozímu vrchu. Abychom nemuseli procházet celou dolinou Pěti polských stavů, skracujeme se cestu poněkud prudším svahem na hřeben k Malému Kozímu vrchu. Odtud začíná hřeben Orla Perč. Bohužel po několika pokusech si musíme přiznat, že nového sněhu je příliš a že to protentokrát budem muset odložit. A tak se rozhodujeme aspoň zkusit nějaké ledy. Večer opět trávíme u našeho oblíbeného piva.
Na Velikonoční pondělí je na programu návrat k autu a cesta zpět, což se nikomu moc nechce. Navíc venku opět hustě sněží a tak se obáváme lavin (pro šest lidí jsou pouze 2 vyhledávače, na Brnčále jich bylo 5 pro 3 lidi!!). Dolinou Pěti polských stavů projdeme bez větších obtíží, ale větší obtíže nastávají když musíme překonat opět sněhovou převěj do Hladkého sedla. Tentokrát je to ovšem nahoru, což jde podstatně hůře než dolů. Po chvilce společné práce se nám to ovšem daří a pokračujeme do sedla Závory. Naštěstí chvilku před námi se ze svahů Hladkého štítu sesune lavina, takže cestu máme vymetenou. Ze sedla Závory doslova seběhneme dolů a Koprovou dolinou procházíme o poznáni rychleji než o dva dny dříve nahoru. Na zakončení této, z mého pohledu, velice povedené akce jedeme na večeři na Štrbské a pak už rovnou domů.
účastníci: Michal B. , Dála, Honza Š. , Albač, Verča , Viktor
Nový komentář