MENU Skalní lezení Horské lezení Bouldering VHT Trekking Příroda Zimní akce AKTUALITY / INFORMACE / AKCE
top foto

Meteora 19 - 28.4.
Lezecká výprava do Meteory.
Podrobnosti zde.

Elba na kole
Nabídka letní dovolené na ostrově Elba s možností lezení na skalách.
Podrobnosti zde.

Příspěvky bouldrovka 2019
Výše příspěvků pro rok 2019
Podrobnosti zde.

Traverz Watzmannu

Listopadové volno nás lákalo podniknout nějaké pěknou alpskou turistiku. Plán byl odpočinout si na chvíli od skal, bouldrovky a tak nějak se i předaklimatizovat na zimu. Na doporučení vybíráme Berchtesgadenské Alpy a traverz centrálního masivu Watzmanu známého především svojí východní stěnou.

V pátek večer přijíždíme do Ramsau, přespíme a ráno vyrážíme nahoru. Hranice sněhu začíná kolem 2000m kousek nad již zavřenou obří chatou Watzmannhaus. Je zde i samostatná chatka-winterraum ale náš cíl dne je až bivak na hřebeni Watzmannu na vrcholu Hocheck 2651m. Kolem druhé hodiny jsme na bivaku a odpoledne kromě kochačky trávíme rozpouštěním vody ze sněhu. Jsme tu úplně sami. No nádhera… 

Ráno v sedm startujeme na první část hřebenovky. Hřeben je na několika těžších místech zajištěn “pseudoferatou”. Občas jsou lana pod sněhem ale není to žádný problém. Je excelentní inverze a nádherné počasí. Po 45 minutách jsme na nejvyšším vrcholu Watmannu na Mittelspitze 2713m a pokračujeme dále. Tento úsek je malinko těžší a hlavně cca 2x delší…no opět úplná nádhera. Kolem desáté jsme na Südspitze 2712m. Jsem nadšený. Dlouho jsem si takto pěkně v lehkém horském terénu neužil. Podmínky naprosto ideální.

Následuje sestup který nakonec i potrápil. Je totiž třeba sestoupit  o slušných 1200m níže. Nejprve žlabem, pak po sněhovém svahu a pak již pod hranicí sněhu až do doliny Wimbach. Sestup se vleče a trvá nám tři hodiny než jsme dole v hnusné inverzní mlze. Lehce sněží. Plán je pokračovat až do Rakouska na winterraum u chaty Ingolstadt. Nakonec to po hodině otáčíme zpět. Stopa nebyla prošláplá a na boření do noci jsme už neměli nervy. Sestupili jsme proto zpět dolů do údolí Wimbachtal kde jsme objevili krásnou bivak budku i s vodou. Ráno pak lehce k autu a finito… Super to bylo. 

INFO:

Traverz Watzmanu - max UIAA II + “ferata”. Vybavení na klasické zimní VHT: Cepín a mačky. Lano jsme nepotřebovali ale za horších podmínek nebo morálu by se možná šiklo. V půlce listopadu jsme tu byli úplně sami. Tuto tůru doporučujeme všem.

Zdar

Honza Š. a Evča S.

Nový komentář
2014-11-26 21:36:50

Jako vždy parádní fotky!
Mirek I.