MENU Skalní lezení Horské lezení Bouldering VHT Trekking Příroda Zimní akce AKTUALITY / INFORMACE / AKCE

Nepál trochu jinak – Expedičně na řeku Karnali a trek kolem Annapuren

Přispíváme svou troškou do mlýna zážitky z podzimní výpravy do Nepálu, jejímž hlavním cílem bylo splutí 200 km dlouhého úseku řeky Karnali v odlehlé oblasti západního Nepálu a jako bonus na závěr jsme si přidali trek v oblasti Annapuren.

Řeka Karnali pramení pod horou Kailás. Ta podle buddhismu tvoří střed světa a z jejích čtyř svahů pramení čtyři hlavní světové řeky, které dělí svět na čtyři díly – Karnali (považovaná za pramen Gangy) je ta, která teče na jih. V nejednom průvodci se dočtete, že řeka Karnali je jednou z nejhezčích pro expediční rafting - divoká a opuštěná řeka, obklopená divukrásnou přírodou i prostými lidmi. Její splutí obnáší osamělé týdenní putování na vodnaté řece s průtokem 300-400 kubíků a peřejemi s obtížností do IV+ v pohoří Mahabharátu, džunglí i skalnatým kaňonem....

S partou vodáků organizovanou Robertem Kazíkem z Denali Expedition Teamu se vydáváme na cestu koncem října, kdy po období monzunů se dá očekávat stabilní počasí a optimální stav vody. Po příletu do Káthmándú a dvoudenním přesunu dál na západ jsme konečně na Řece. Čeká nás šest dní plavby plných silných zážitků, sportovních výkonů, ale i večerního rozjímání s partou u ohně a spaní na pláži pod nebem plným hvězd. Čtyři dny divokých peřejí uprostřed divočiny (nejznámější např. Jailhouse, Godhouse), kde Ondra na kajaku i já na raftu si posuneme svou vodáckou laťku o pomyslný stupínek výš. Nejprve jedeme „na oči“ a s postupným zvyšováním obtížnosti zastavujeme a prohlížíme ze břehu, kudy vede ta správná „stopa“. Na závěr pak dva dny pohodové klidné vody s prvními vesnicemi a rýžovými políčky podél břehu.

Po týdnu neskutečných zážitků se vylodíme ve vesnici Chisopani a následující dva dny odpočíváme v královském NP Bardyia, abychom nasbírali síly na další cestu, která tentokrát už vede do hor....

Vodácká parta se rozprchává, každý jde dál, kam ho srdce táhne. Někteří jezdí creeky v oblasti Pokhary, jiní odlétají do oblasti Everestu, my volíme klasiku všech klasik - trek kolem Annapuren neboli Annapurna Circuit. Je to spolu s Everestem asi nejvíce chozená trasa, kterou hodně poznamenal dopad turismu na místní kulturu, ale shodujeme se s Ondrou na tom, že v okolí Pokhary jsou Annapurny základem, který bychom chtěli vidět. Kvůli časově náročným přesunům máme na trek pouze týden, což je další důvod k volbě této trasy.

Dříve se celý okruh Pokhara - Chame - Manang - Thorung La - Jomsom - Pokhara chodil až 21 dnů, dnes už je tu možnost zkrátit si dlouhý nástup džípem a ještě delší sestup busem, což využíváme a jdeme pouze nejhezčí část treku Chame - Manang - Thorung-la - Jomsom. Dva dny nám trvá pochod z Chame do Manangu, krajinově nádherný, s výhledem na masivy Annapurna IV a Annapurna II. Dále z Manangu dva dny do nejvýše položeného nocležiště v osadě Thorung Phedi (cca 4 500m) a pak už zkouška aklimatizace při výstupu do nejvýše položeného bodu na trase – sedla Thorung-la (cca 5400m) a další dva dny sestup horskou pouštní krajinou do oblasti Lower Mustang a města Jomsom. Zbytek jedeme busem, nutno podotknout, že i toto je opravdu nezapomenutelný zážitek.

I když týden v horách je zatraceně málo, tak tento kompromis kombinace vodní a horské turistiky stál za to a ohromně se vydařil!

NAMASTÉ

Dáša a Ondra Holčákovi

Video z akce klikni zde:

Nový komentář
2013-02-09 13:47:05

Hezky clanek a supr fotky :)
Evka