MENU Skalní lezení Horské lezení Bouldering VHT Trekking Příroda Zimní akce AKTUALITY / INFORMACE / AKCE

Francie- Ardéche a Verdon 27.9. – 7.10.2007

Ve čtvrtek v podvečer 27.9.2007 odjíždíme přes Německo do lezecké oblasti Ardéche ve Francii.Tam přijíždíme v pátek v odpoledních hodinách. Naší první lezeckou oblastí se stává Chauzon.
Hned na začátku se naše skupina osmi lidí rozdělila na dvě samostatné skupiny:
První skupina - Orli: Ivan J., Radek V. , Jana Ž. a Luben Ž.
Druhá skupina - Holubárna(slepice): Jirka P. , David D. , Radek S. , Milan
První den po příjezdu jsme si jen trochu monitorovali terén a dali se do prvního vaření!
Naše kulinářské zkušenosti neznaly konců – když se dá více hlav dohromady nemusí se stydět ani v pravé francouzské restauraci? 
Další den už konečně vyrážíme na stěny nádherného kaňonu Ardéche – sektor Cirque des Gens. Tady setrváváme dva dny . Lezení je krásné, vápno neoklouzané. Cesty velmi dobře odjištěné boráky asi tak po dvou metrech (štandy - 2 borháky s řetězem)- nejdelší cesty jsou v tomto sektoru ( na 2 délky). Lezení je rozmanité od koutů,komínů, pilířů, sokolíků,převisů až po plotny.
Vzhledem k tomu, že se nám trochu pokazilo počasí, rozhodli jsme se po dvou dnech přesunout do vedlejší oblasti – BALAZUC. Ani tady nám ale počasí nepřálo. V Balazucu nakonec děláme jen turistiku po oblasti a prohlídku zdejšího městečka. Ještě ten den odpoledne přejíždíme do Berrias and Casteljeau a sektoru Chaulet.
Ubytováváme se v kempu chauler village ( za 2.5 eura za osobu na den, s teplou vodou ).
Navečer jdeme monitorovat lezecký terén a zároveň vybrat nějaké cesty na další den.
V kempu nakonec spíme pod přístřeškem.
Jen orli si stan postavili.
Objevujeme novou zábavu ve volných chvílích - střílení s praku do plechovky od piva :-)
Ráno opět vyrážíme do skal. První krůčky směřují k lehčím cestám, na kterých se seznamujeme ze zdejší skálou.
Některé cesty jsou až tak nádherné, že se ze stěny ozývá jen chrochtání…. Radek V. posléze označil cestu slovy: "Tohle je mercedes (stěna Les mots croisés- cesta:111Allez au diable 6a+) mezi cestami" Při následující cestě pronesl : "a tohle je 16 ventilový mercedes (stěna Les mots croisés: cesta: 109´ siesta(droite) 6a)- mezi cestami" ... Hned vzápětí souhlasíme s Radkem i my, protože cesty jsou vyrovnané odspodu až ke slaňáku. Z Česka nám přichází předpověd "v oblasti Ardéche bude další dny pršet", a proto ráno odjíždíme do oblasti Verdonu všem známé způsobem, jakým se zde lezou cesty. Nejdříve se musí naslaňovat do kaňonu (nebo na tzv. zahradu, která je třeba v půlce stěny) a poté lezete cestu nahoru. Má to jen jednu nevýhodu. Musíte si vybrat cestu, kterou vylezete, jinak si dáte čtyřicetikilometrovou procházku kaňonem Verdonu. Ještě v den příjezdu do Verdonu si zastavujeme na Parking du Belvédére de la Carelle, kde ve stěně Carelle zkoušíme jednodélkové cesty (L-5b+,M-5b+,N-5c,O-5b+ v průvodci). Expozice „úžasné“. Po lezení se ubytováváme v Camping De Bourbonve vesnici La Palud (za 3.5eura na den. To je cena mimo sezónu). Druhý den už se rozhodujeme, že slaníme 160 metrů do kaňonu Verdonu.
Počasí není nic moc. Lezeme (B- Afin que nul ne Meure 6a 150m, C- Les dalles grises 5c 150m,D-Cocoluche 6a 150m) ve stěně Dales Grises.
Další den se někteří spouští zase až do doliny a jiní lozí jen jednu nebo dvě délky pod vrcholem kaňonu. Mraky se nad námi stále převalují, a tak nikdo nemá odvahu se pustit do něčeho dlouhého a těžšího.
Příroda je zde úžasná, ve stěně kolem vás neustále krouží nádherní orli a v nečekaný okamžik kolem vás ve stěně proletí chlap, který těsně nad zemí otevře padák, udělá pár zatáček a přistane v kaňonu.
Jak prohlásil Radek V. : "Čekal jsem hodně, ale tohle teda ne." Seděl právě ve štandu, když se kolem něho prohnal výše zmiňovaný basejumper.
Odpoledne se jedeme ještě podívat na Klášter svaté Marie.
Poslední naší oblastí je Felines nad jezerem Croix.
Zdejší lezení je vesměs na dvě lanové délky s úžasným výhledem na jezero Croix.
Po lezení nám to nedá a musíme se v něm vykoupat.
Po koupání odjíždíme do kempu dobalit věci a vydáváme se už bohužel na cestu domů.
Zpáteční cestu volíme přes Švýcarsko.
Je jen škoda, že těch 10 dnů uteklo jako voda.
Všichni bychom zde ještě zůstali.
Jenže domů nás táhla naše práce, bez které bohužel nejsou koláče a ani ty výlety na skály a do hor.

Kulturní vyžití po lezení: popíjení vína, medoviny, becherovky, slivovice, whisky, piva ……………
všichni dofáme že zde nejsme naposled!!!!!!!!!!!!!!!!
foto průvodce a další info o Verdonu
další fotky a vyprávění uslyšíte na promítání této akce v klubovně oddílu
včas se tuto informaci o promítání dozvíte na těchto stránkách!!!!!!
foto: Radek S. , Milan
Nový komentář