MENU Skalní lezení Horské lezení Bouldering VHT Trekking Příroda Zimní akce AKTUALITY / INFORMACE / AKCE

Pomateneci ve Vysokých Tatrách (Ošarpance: Plškova VI-, Volovka: Štáflovka V-)

Jelikož bylo poslední dobou práce až příliš, tak jsme s Ridoškem nelenili a vyrazili přes nejistou předpověď do Tater. Ridošek zvolil pro mě nelehký cíl – Ošarpance a cestu p. Plška.

Celý víkend jsme trávili na Popradském, kde jsem konečně zjistil, že nemá cenu spát v lágru za 15 €, ale je lepší přihodit 24 Kč za komfortní dvoulůžkáč. Večer jsme zlehka popili a ráno jsme se probudili do pěkného hnusu.

Natěšení jsme se vydali do Zlomisek s tím, že musíme být dle průvodce za 1,5 hodiny u nástupu. No jo, ale to by nesměli ten víkend přijet do Tater POMATENCI. Pomateně jsme v mlze přešli nástup

doleva k Ošarpancům a pomateně jsme došli před Ledové pleso. No a následovalo nekonečné: TO UŽ JSOU TY PLOTNY J, NE TOHLE UŽ JSOU TY PLOTNY…. No podle všeho jsme se prošli celou Rumanovou dolinku pod Zlobivou, Rumaňákama, Gankem a Vysokou.  Za  4 hodiny chůze jsme našli ony PLOTNY J

Pak nám taky trvalo, než jsme našli správnou trasu výstupu p. Plška, vidět bylo tak na 10 metrů a to se to nehledá nejlépe. Jeden z pomatenců neváhal a natáhl první délku, pomateně vytáhl lano, než se druhý pomatenec navázal, a tak pomatenci první délku za 4+lezli asi hodinku. Dále už následovalo krásné lezení v obtížnosti V – VI. Před poslední délkou za VI- jsme se už necítili a cestu jsme proslaňovali dolů. No na ten hnus jsme si super zalezli. Jeden z pomatenců ještě ztratil v dolině brýle.

Večer byl ve znamení Plzničky. Ráno nástup pod Volovku, tentokrát bez pomatení. Štáflovku jsme již zvládli bez potíží.  Je to nádherná jasná linie v kompaktní skále s vyborhákovanými stanovišti. Jde se úvodní 15 metrovou stěnkou, následují 3 převísky  za V-,V- a IV+, no a na žebro Vás dovede famózní 50 metrová plotna opět za V-. Posledních 80 metrů po hřebínku už je krásná dávačka. Utrpením bylo slanění přes HMS, když hlavní pomatenec výletu doma nechal kýbl.

Sestup byl opět ve znamení pomatenosti, hlavní pomatenec si nechal u žabích ples ráno bagáž, kterou ale opomněl vzít dolů. Joo následoval 30 minutový spurt, sestup, pivo, geniální žebírka na Dechtárech, zácpy na cestě zpátky a byli jsme doma.

Příběh nekončí, hlavní pomatenec ve čt zjišťuje, že nechal na Popradském novou bundu. Naštěstí mi ji hlídá personál pod blíže nespecifikovaným jménem a slíbeným specifikovaným darem J

Plšek, Ošarpance – krásná pevná skála, přišlo mi to dost těžké, deseti metrové odlezy v terénu IV- zatím na mě moc nejsou.

Štáflovka, Volia veža – nádhera, klidně pro zdatnější nováčky.

 

Nový komentář
2011-08-05 22:39:35

Díky Luki, Váš článek na lezci je super. Vidím, že nám roste raketově návštěvnost na stránkách :) Počti i další naše články. Někdy zase v Tatrách čau.
Podza
2011-08-05 11:44:07

Taky pěkné, hlavně že ste přežili, nějaké fotky ze štaflovky pošlu
lukáš
2011-07-26 20:57:33

Parádní akce! No, kdo nikdy na horách nezabloudil. My jsme se kdysi s kámošem dohadovali jestli lezeme tu správnou lajnu a nahoře jsme zjistili, že nejsme ani na správným kopci.:) Ale to bylo úplně někde jinde a za jiných okolností...:)A o sestupech radši ani nemluvím... Jinak Ošarpance jsou pěkné, hezký je i Puškáš a trochu sportovnější Magické oko - delikátní plotny občas s nějakým tím nýtkem. Na Volovce je ještě pěkná Stanislawského cesta - podobná jako Štáflovka, i obtížnostně.
Michal Halva
2011-07-24 23:33:31

Díky pomatencům za vtipný článek, dobře jsem se u něj pobavil. Hlavně že se všichni pomatenci vrátili bez ujmy na zdraví. Myslím, že pomatenství si v tatrách zažil téměř každý a že to k tomu prostě patří :-) Já teda určitě ano.
Kuba S.
2011-07-24 10:07:31

No ten víkend se mi dařilo jak nikdy. Pytel visí, tož ho musíme fiknout, ale až po Chamonix . Snad nebudeme muset sundávat i tam :)
Podza
2011-07-23 17:33:13

Tys tam nechal na Popradském bundu - ty si Podzo vůůůůl :) ...sa divím, že sme z tama vůbec dojeli dóm... No až tam pro ňu půjdeš, možeš pohledat aj ty brýle. No a ten pytel samo hned jak to půjde sundáme...
Ricošek