MENU Skalní lezení Horské lezení Bouldering VHT Trekking Příroda Zimní akce AKTUALITY / INFORMACE / AKCE

Tatry v královské společnosti – Birkenmajerův pilíř III; 1.300 metrů lezení na Slavkovský štít

Tento výlet jsme „upekli“ na poslední chvíli, ale jak už tomu bývá, vše se nám v dobrém vrátilo. Předpověď na sobotu byla parádní, neděle měla být horší, lavinovka za 3, ale s klesající tendencí. Po sestavení velkomoravského týmu ve složení Michal Halva (Brno), Jakub Novák (Hodonín), Kuba Ferenc (Olomouc) a já (Otrokovice) jsme se vydali v pátek do Velké Studené doliny.

Ráno jsme cca v 5.30 vyrazili ze Smokálu pod kopce. Kluci si vybrali stěnu hned napravo od Veverkáče a šli s úmyslem dát Puškášovu cestu V. Ovšem p. Piskač není moc spolehlivý muž, a tak z toho byl jistý prvovýstup v obtížnosti do M5+. Kluci zvládli 4 délky a pak s rozumem slanili.

Já s Kubou jsme se rozhodli pro Tatranskou klasiku - Birkenmajerův pilíř. Kvůli jeho délce jsme počítali i s bivakem a podle toho jsme se vybavili. Na pilíř jsme nastoupili cca 8.30 vlevo od Veverkáče jednou z odnoží Královského žlabu. První třetina pilíře byla celkem náročná, takže postup trval dlouho. Další lezení už tak náročné nebylo, a tak jsme zabalili lana a hřebínek uprostřed jsme šli sólo, stejně tak i závěrečné sněhoviska. Celý pilíř není nikterak náročné lezení, ale délka a atmosféra z něj dělají pěkný zimní počin, který nás solidně zničil. Za tmy v 18.00 hodin jsme konečně dorazili nahoru a navařili si (moc to nešlo, ale nepohrdli jsme ani tvrdými těstovinami). Sestup po značené cestě, která byla naštěstí prošlapaná a tak jsme byli okolo 21:30 na Bilíkově chatě. Musím uznat, že 16 hodin v zimě na nohách je brutalitka. Chatu doporučuju, sprcha, „hajzlík“ na pokoji, parádní postele i restaurace a ubytko za 15 €. Na zimní lezení a ledy je to z chaty kousek, a tak se určitě ještě vrátíme.

Druhý den už byl pěkný resťáček, šli jsme na Veverkáč a na Grossův led. Mraky víkendových ledolezců a špatné počasí nás ale hned po obědě uklidili zpátky k pivku na Bilíkovu chatu.

Tož tak další letošní Tatry; byla to parádní zkušenost s parádními spolulezci, pravda z trochu jiné výkonností kategorie, ale o to je větší motivace potrénovat

Foto: Michal Halva, Jakub Ferenc, Honza

Nový komentář
2011-03-10 21:10:14

Dobře chlapi perfektní výkon a asi super fyzička :-)
Radek Velísek
2011-01-26 22:09:13

Dobře chlapi ;)
Mirek I.